Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki drogowe w Kujawsko-Pomorskiem Zwykle za tę tragedię ktoś odpowiada i trafia za kraty

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kierowcy nagminnie łamiący zasady ruchu drogowego ryzykują życiem swoim i innych. Często jazdę kończą na cmentarzu albo w więzieniu.
Kierowcy nagminnie łamiący zasady ruchu drogowego ryzykują życiem swoim i innych. Często jazdę kończą na cmentarzu albo w więzieniu. Mariusz Kapała
Sekunda, czasem nawet mniej i nagle całe życie przewraca się do góry nogami – w wypadku ginie człowiek. Zwykle za tę tragedię ktoś odpowiada i trafia za kraty.

Warto to sobie uświadomić w poniedziałek 25 lipca – w Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

- To dobry moment na rachunek sumienia i odpowiedź na pytanie czy ja mogę o sobie powiedzieć, że jestem bezpiecznym kierowcą? To także kolejna okazja do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy – przekonuje kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i traumatyczne. Ich wpływ na stan człowieka jest długotrwały, czasem nieprzemijający, a ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że wielu zdarzeniom można było zapobiec.

Konsekwencje brawury

Główne przyczyny wypadków w Polsce, w tym w naszym regionie, to nieodmiennie od lat nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i nieprawidłowe wyprzedzanie.

To też może Cię zainteresować

- Nawet jeśli pierwszą przyczyną wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to ich skutki byłyby mniejsze gdyby prędkość pojazdów była mniejsza – uświadamia asp. sztab. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Wciąż zbyt dużo kierowców prowadzi pojazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czyli stwarza ogromne zagrożenie w ruchu drogowym i popełnia przestępstwo (art. 178 Kodeksu karnego).

Kapitan Agnieszka Wollmann przypomina, iż przyczyną wielu wypadków są nawet drobne „grzechy”: rozmowa przez telefon, pisanie sms- a. Te z pozoru niewinne czynności odwracają uwagę od drogi. Niekiedy jest to tylko sekunda, po której nie ma odwrotu, bo decyduje o życiu lub śmierci.

Obyś nie zderzył się z więzienną rzeczywistością

Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to elementy, które istotnie wpływają na obniżenie poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Zmotoryzowanych nie odstraszają nawet znacząco wyższe od tego roku mandaty za najpoważniejsze wykroczenia, w tym za przekroczenie dozwolonej prędkości. Potwierdzają to wyniki ostatniej (15 lipca) policyjnej akcji na kujawsko- pomorskich drogach pn. Kaskadowy pomiar prędkości, gdy na 1629 skontrolowanych kierowców pojazdów aż 1110 przekroczyło prędkości.

Gdy jednak trafisz za kraty...

- Bądźmy zatem odpowiedzialni na drodze. Apelujemy o rozsądek oraz rozwagę na drodze. Kształtujmy swoją świadomość i przeciwdziałajmy zachowaniom niepożądanym, bo w konsekwencji możemy zderzyć się z rzeczywistością więzienną, która jest karą i nieuchronnym następstwem brawury oraz braku odpowiedzialności, rozsądku, szacunku dla prawa i dla życia ludzkiego – przestrzega Agnieszka Wollmann.

Sprawcy przestępstw drogowych trafiają jednak za kraty i jest ich w naszym regionie średnio 600. Te dane zasadniczo nie zmieniają się od kilku lat.

Służba Więzienna stara się ich zresocjalizować. Są to tzw. działania psychokorekcyjne i edukacyjne. W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego prowadzone są także prelekcje i prezentacje multimedialne, spoty filmowe, które zmuszają osadzonych do refleksji. Ich celem jest uzmysłowienie, że tragedia może dotknąć każdego z nas.

To też może Cię zainteresować

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prowadzony jest program "Prosta droga". W Oddziałach zewnętrznych w Bydgoszczy-Fordonie oraz w Strzelewie prowadzony jest program resocjalizacyjny pn. "Piłeś, nie jedź!". W Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu realizowane są dwa programy psychokorekcyjne dla sprawców wypadków i kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu pn. "Włącz myślenie" oraz "Trzeźwi na drodze". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Grudziądzu cyklicznie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Hiob". W ramach programu terapeutycznego odbywają się zajęcia dla skazanych pn. "Bezpieczny kierowca" z wykorzystaniem alkogogli i projekcji filmów.

Zakład Karny w Inowrocławiu ma dwa programy dla sprawców przestępstw komunikacyjnych pn. "Piłeś, nie jedź" oraz "Hiob". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Toruniu realizowany jest program pn. "Wozisz życie". Zakład Karny w Koronowie ma do zaoferowania skazanym za przestępstwa alkoholowe program psychokorekcyjny, zaś Oddział Zewnętrzny w Chojnicach program "Piłeś nie jedź".

Statystyka wypadków

W tym doku do 21 lipca w Kujawsko-Pomorskiem (wg wstępnych danych) doszło do 448 wypadków (w tym samym okresie roku ubiegłego 405), zginęło 58 osób (64 w ubr.), rany odniosło 501 (428) - informuje "Pomorską" mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska