Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki w rolnictwie. Znowu najwięcej w Kujawsko-Pomorskiem - mamy dane z KRUS-u

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Liczba wypadków rolniczych zmalała, ale spadła też liczba rolników. Według KRUS, do ponad połowy wypadków przyczyniają się ludzie.
Liczba wypadków rolniczych zmalała, ale spadła też liczba rolników. Według KRUS, do ponad połowy wypadków przyczyniają się ludzie. Archiwum Polska Press
Ponad połowa wypadków w gospodarstwach zdarza się z winy rolników. Zwykle przewracają się albo spadają z drabin. Czasami wystarczą odpowiednie buty, żeby uniknąć kalectwa.

Spis treści

Pan Jarosław z powiatu świeckiego jest rolnikiem z 30-letnim doświadczeniem. - Ale życie pokazało, że uczyć się będę do śmierci – komentuje swój wypadek, do którego doszło podczas schodzenia z drabiny w stodole. - Lewa noga wśliznęła się między szczeble. Runąłem na ziemię bokiem i złamałem kość udową oraz biodro. Dopiero w szpitalu dowiedziałem się, że na drabinę zawsze trzeba wchodzić w butach z obcasem, bo zatrzyma nogę na szczeblu. Trzeba o tym trąbić na lewo i prawo. Gdybym ja o tym wiedział, nie byłbym teraz kaleką.

Najwięcej wypadków rolniczych w Kujawsko-Pomorskiem

W 2022 roku doszło do 11649 wypadków rolniczych w Polsce. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje, że było ich o 439 (3,6 proc.) mniej niż w 2021 roku, ale spadła też liczba ubezpieczonych - o 3,8 proc.
KRUS podkreśla, że od lat obserwuje duże zróżnicowanie wskaźnika wypadkowości pomiędzy województwami i najwyższy ma województwo kujawsko-pomorskie: 10,1; a najniższy województwo śląskie: 4,7.

- Duże zróżnicowanie wynika m. in. z różnic w ukształtowaniu terenu i odmiennych warunków klimatycznych regionów, profilu produkcji, a także sytuacji ekonomicznej gospodarstw i dysproporcji w ich infrastrukturze – ocenia KRUS i zaznacza, że do większości wypadków (57,2 proc.) przyczynili się ludzie.

Papcie zamiast butów roboczych

Blisko połowę (49,2 proc.) stanowią upadki. Dochodzi do nich zwykle na podwórkach, polach i ciągach komunikacyjnych. Upadki z wysokości (drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew) są na drugim miejscu.

- Przyczyną są zwykle nawierzchnie w złym stanie: nierówne, śliskie, grząskie, a także nieużywanie odpowiedniego obuwia – wylicza KRUS, który pokazuje w swoim raporcie, jakie buty mieli na sobie rolnicy, którzy spadli z drabiny i były to np. góralskie papcie lub gumofilce z podeszwą oblepioną błotem.

Drugą grupą wypadków, które zdarzają się najczęściej (13,6 proc.) jest uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta. - Do 95,1 proc. z nich dochodzi podczas codziennej obsługi zwierząt: karmienia, udoju, czyszczenia pomieszczeń inwentarskich, przepędzania lub załadunku zwierząt – wylicza KRUS i punktuje poszkodowanych rolników za ciasnotę w pomieszczeniach inwentarskich oraz konstrukcję stanowisk uniemożliwiającą zwykłą obsługę zwierząt bez wchodzenia do kojca.

Uszczerbek na zdrowiu głównie przez boreliozę

W trzeciej grupie - pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń – było niewiele mniej wypadków - 12,1 proc. - ale te należą do najgroźniejszych. Z danych KRUS wynika, że stanowią 24,4 proc. wypadków, które zakończyły się śmiercią. W ubiegłym roku w Polsce doszło do 45 wypadków śmiertelnych w pracy rolniczej. W Kujawsko-Pomorskim, które od lat przoduje pod kątem wypadków rolniczych w ogóle, te najtragiczniejsze zdarzają się rzadko. Wskaźnik KRUS podaje 6,7 wypadków śmiertelnych na 100 tys. ubezpieczonych rolników z Kujaw i Pomorza, podczas gdy np. na Śląsku wynosi on 16,8.

Najpowszechniejszą przyczyną wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową jest wśród rolników borelioza.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska