https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyznaczono szlak po historii Wąbrzeźna. Ciekawy dla mieszkańców i turystów

W otwarciu wziął udział prof. Dariusz Dąborowski z UKW w Bydgoszczy. Na zdjęciu z wiceburmistrzem Wojciechem Berezą
W otwarciu wziął udział prof. Dariusz Dąborowski z UKW w Bydgoszczy. Na zdjęciu z wiceburmistrzem Wojciechem Berezą Fot. anna borowska/ um wąbrzeźno
Powstanie szlaku poprzedziły miesiące przygotowań. Mogą nim wędrować zarówno mieszkańcy, jak i osoby odwiedzające nasze Wąbrzeźno.

Pierwszym elementem szlaku jest miejsce, które upamiętnia wąbrzeską kolejkę. To po jego utworzeniu, zrodził się pomysł wyznaczenia całej trasy. Kolejne przystanki szlaku to: rynek, ratusz, starostwo, grodzisko, sanktuarium, zamek biskupów chełmińskich i „cienie”.

Miejsca znane i te, których już nie ma

Ta ostatnia lokalizacja może być nie lada gratką dla miłośników historii naszego miasta. - Pokazuje ona miejsca oraz ludzi, których już nie ma, a wpisali się oni w historię naszego miasta - mówi Anna Borowska, rzecznik prasowy wąbrzeskiego ratusza oraz współtwórczyni mapy turystycznej Wąbrzeźna.

Jakie nieistniejące miejsca zostały uwzględnione? Choćby synagoga, która znajdowała się na ulicy Bernarda. Umieszczono tam również wzmiankę o elektrowni miejskiej, która mieściła się na ulicy Kolejowej (obecnie 1 Maja). Są również fotografie dawnych sklepów i piekarni parowej.

Powstała strona internetowa

Uzupełnieniem ośmiu przystanków jest specjalna strona internetowa www.turystyczne.wabrzezno.com oraz kanał na portalu youtube, z którymi możemy połączyć się ze szlaku przy pomocy kodów QR.

Utworzenie trasy zostało sfinansowane z miejskiej kasy. Jej koszt to kilkanaście tysięcy złotych. W pracach nad przygotowaniem szlaku brali udział: Aleksandra Kurek, Sabina Olszewska, Anna Borowska i Wojciech Bereza.

O początkach projektu pisaliśmy tutaj
Tablice wyznaczą szlak historii Wąbrzeźna

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska