Wyzwolenie czy niewola? Rocznica, która budzi wiele emocji

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Włodzimierz Figas podkreśla, że historią nie można manipulować
Włodzimierz Figas podkreśla, że historią nie można manipulować Dominik Fijałkowski
- 21 stycznia 1945 roku przyniósł ocalenie mieszkańców Inowrocławia od skrupulatnie zaplanowanej zagłady - mówił pod pomnikiem Wdzięczności i Braterstwa Broni Włodzimierz Figas, szef powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W niedzielę minęła 73. rocznica wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej. 21 stycznia 1945 roku uczyniła to Armia Czerwona. Od kilku lat trwa dyskusja, czy jest to powód do świętowania. Rzekome wyzwolenie oznaczało przecież dla Polski uzależnienie na ponad 40 lat od Związku Radzieckiego. W Inowrocławiu coraz częściej pojawiają się głosy za zaprzestaniem celebrowania wydarzeń sprzed 73 lat, jak również za zburzeniem pomnika Wdzięczności - symbolu sowieckiego zniewolenia.
Mimo to, co roku 21 stycznia Rada Powiatowa SLD zaprasza inowrocławian na obchody rocznicy wyzwolenia miasta, które organizuje pod wspomnianym pomnikiem. Tak było i w minioną niedzielę. Obok przedstawicieli lewicy przybyli tam reprezentanci Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia oraz środowisk emerytów i rencistów.

O tym dlaczego świętuje się budząca tyle emocji rocznicę mówił Włodzimierz Figas: - Dla historyka wydarzenia ze stycznia 1945 roku to fakty, które kończyły ponad pięcioletnią hitlerowską okupację w naszym mieście. Dla wielu polityków nastał czas narodowego zniewolenia. Ale jedno nie podlega dyskusji - 21 stycznia 1945 roku przyniósł ocalenie mieszkańcom Inowrocławia od skrupulatnie zaplanowanej zagłady. I to jest podstawowe uzasadnienie dla naszej dzisiejszej obecności i manifestacji. Nie da się z powodów ideologicznych czy politycznych pomniejszyć tamtych faktów, zaprzestając organizowania okolicznościowych spotkań czy publicznych zgromadzeń.

Szef powiatowego SLD zauważył, że historią nie można manipulować i pomijać jej, gdy staje się niewygodna. - Pomnik, przy którym stoimy w niedługim czasie zniknie z mapy Inowrocławia - to decyzja o zmianie historii. Nie kwestionujemy, że Armia Czerwona przynosząc wolność od faszyzmu, jednocześnie przyniosła ze sobą obyczaje i ustrój własnego kraju. Po wyparciu Niemców umożliwiała powrót do swych siedzib, mieszkań i gospodarstwa wysiedlonej ludności polskiej. To prawda, że często znajdowała ona zupełnie zmienione warunki, a nowa władza odbierała wielu rodakom blask wolności. To także są niezaprzeczalne fakty i my o nich wiemy i pamiętamy - zauważył w swym wystąpieniu Włodzimierz Figas.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 25.01.2018 o 11:54, On napisał:

Tępy to sobie możesz mówić na swojego psa kota lub rodzinkę ale nie na mnie bo sobie tego nie życzę gościu i żegnam bo z ćwierć mózgami nie wchodzę w dyskusję

Też żegnam,ale nie rżnij głupa- po prostu już nie masz argumentu by zaprzeczyć słowom naocznego świadka i krew cie zalewa gdyż zakute przekonania tego nie ogarniają że to byli jednak wyklęci bandyci, cóż ... prawda bywa bolesna.

G
Gość

Co Ty po dobroci próbujesz tłumaczyć komuś kto na Ciebie pluje. To jak gra w szachy z gołębiem. Rozwali figury, na&ra na szachownicę i odfrunie z przekonaniem, że wygrał.

O
On
W dniu 25.01.2018 o 11:42, Gość napisał:

Czy Ty jesteś tak tępy czy tylko udajesz że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?Chyba wyraźnie napisałem że to opowiadała nieżyjąca ciotka (rok urodzenia 1921) naoczny świadek a nie jakiś opis z książki czerwonych komuchów czy czarnych faszystów!

Tępy to sobie możesz mówić na swojego psa kota lub rodzinkę ale nie na mnie bo sobie tego nie życzę gościu i żegnam bo z ćwierć mózgami nie wchodzę w dyskusję
G
Gość
W dniu 25.01.2018 o 10:32, On napisał:

Nie kwestionuje wspomnień Twojej rodziny tylko proszę podać źródła książki opracowania zapisy dokumentalne tak aby wypowiedź była prawdziwa /.../

Czy Ty jesteś tak tępy czy tylko udajesz że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?

Chyba wyraźnie napisałem że to opowiadała nieżyjąca ciotka (rok urodzenia 1921) naoczny świadek a nie jakiś opis z książki czerwonych komuchów czy czarnych faszystów!

O
On
W dniu 25.01.2018 o 09:12, Gość napisał:

Przykro mi,ale naoczne źródło aktualnie przebywa na cmentarzu i nie mam z nim bezpośredniego kontaktu,ale jeśli uważasz się za medium to spróbuj z nim kontaktu.Niczego nie mylę bo ci (tfu) "Wyklęci" to w znakomitej większości byli " pospolitymi bandami rabunkowymi działającymi jeszcze długo po wojnie mającymi na celu grabież i morderstwo bez względu na przekonania polityczne czy wiek."Nowe "władze" zabrały im majątki a ci nie darowali nikomu kto się na nich próbował osiedlić, moja ciotka wiele przeszła w czasie II WŚ. i po niej, to co od niej słyszałem(a bajerantką nigdy nie była) często mroziło krew w żyłach,działania faszystów a po wojnie "patriotów" momentami nie różniły się niczym.

Nie kwestionuje wspomnień Twojej rodziny tylko proszę podać źródła książki opracowania zapisy dokumentalne tak aby wypowiedź była prawdziwa z całym szacunkiem ale to co powtarzasz to komunistyczna propaganda powielana przez pół wieku wyrzucająca do jednego worka bandytów, upowców, faszystów oraz wyklętych z całym szacunkiem ale czasy zakłamywania odchodzą w niepamięć więc nie ma sensu wobec ogromu dowodów oskarżać tutaj wyklętych.
W
Witold
W dniu 25.01.2018 o 09:12, Gość napisał:

Przykro mi,ale naoczne źródło aktualnie przebywa na cmentarzu i nie mam z nim bezpośredniego kontaktu,ale jeśli uważasz się za medium to spróbuj z nim kontaktu.Niczego nie mylę bo ci (tfu) "Wyklęci" to w znakomitej większości  byli " pospolitymi bandami rabunkowymi działającymi jeszcze długo po wojnie mającymi na celu grabież i morderstwo bez względu na przekonania polityczne czy wiek."Nowe "władze" zabrały im majątki a ci nie darowali nikomu kto się na nich próbował osiedlić, moja ciotka wiele przeszła w czasie II WŚ. i po niej, to co od niej słyszałem(a bajerantką nigdy nie była) często mroziło krew w żyłach,działania faszystów a po wojnie "patriotów" momentami nie różniły się niczym.

 

PRAWDA,PRAWDA I jeszcze raz PRAWDA  !  Prawdy się nie zakrzyczy a ponadto trudno jest dyskutować z dyletantami powtarzającymi wpojone im do tępych i pustych główek bajeczki. Z ciasnotą umysłową jest bardzo trudno walczyć,zaś potomkowie tych,którzy ginęli z rąk tych "wyklętych patriotów" milczą bo brak im odwagi . Bardzo celne są GOŚCIU  Twoje uwagi zawarte w  powyższej wypowiedzi jednak ...NIE RZUCA SIĘ PEREŁ PRZED WIEPRZE. Dla nich to za trudne!

G
Gość
W dniu 24.01.2018 o 20:06, On napisał:

Proszę podać konkretne źródła które mówią o tym że "Łupaszka" był bezmyślnym mordercą zabijającym dzieci czy aby przypadkiem nie mylisz Wyklętych z pospolitymi bandami rabunkowymi działającymi jeszcze długo po wojnie mającymi na celu grabież i morderstwo bez względu na przekonania polityczne czy wiek. Proszę odwołać się do konkretnych merytorycznych źródeł.

Przykro mi,ale naoczne źródło aktualnie przebywa na cmentarzu i nie mam z nim bezpośredniego kontaktu,ale jeśli uważasz się za medium to spróbuj z nim kontaktu.

Niczego nie mylę bo ci (tfu) "Wyklęci" to w znakomitej większości  byli " pospolitymi bandami rabunkowymi działającymi jeszcze długo po wojnie mającymi na celu grabież i morderstwo bez względu na przekonania polityczne czy wiek."

Nowe "władze" zabrały im majątki a ci nie darowali nikomu kto się na nich próbował osiedlić, moja ciotka wiele przeszła w czasie II WŚ. i po niej, to co od niej słyszałem(a bajerantką nigdy nie była) często mroziło krew w żyłach,działania faszystów a po wojnie "patriotów" momentami nie różniły się niczym.

O
On
W dniu 24.01.2018 o 15:55, Gość napisał:

Nie twierdzę że czerwona hołota nie narobiła tu świństw,ale co się dziwić tępakom z pepeszkom na sznurku(moja mama widziała ich na własne oczy), ale by stąd wypędzić hitlerowców,którzy wymordowali 6 mln. naszych obywateli swoją krew przelało tych samych sołdatów kilkaset tysięcy i choć część też miała swoje za uszami,ale tak mieli wpojone w te puste łby a dziś jak widać zaczyna się czcić tych co mordowali polaków i tego na którego życzenie zbudowano fabryki śmierci,ale co się dziwić? takie czasy i takie (nie)rządy, zaczęli od wychwalania działalności żołnierzyPRZEklętych, kończą na faszyzmie,który i tym wcale obcy nie był. Ps."Zrobili wszystko, by zakłamać legendę Żołnierzy Wyklętych. Została po nich tylko spalona ziemia."Tym razem nie mama,ale moja ciotka(jej siostra) widziała na własne oczy skutki działalności "wyzwoleńczej" watahy przeklętych spod komendy Szendzielarza nie przypadkowo zwanego "Łupaszka" bo jeszcze długo po wojnie łupił i mordował nie oszczędzając nawet t kobiety i dzieci, po nich też została tylko spalona ziemia i sterta trupów do ozdoby- to jest przykład jednego z wielu tych twoich zayebanych wyklętych "bohaterów" Lepiej zamilknij gębę bo jak chce się coś beknąć to wypadałoby choć troszkę wiedzieć jak wygląda całość a nie tylko jeden zafajdany fragment historii.

Proszę podać konkretne źródła które mówią o tym że "Łupaszka" był bezmyślnym mordercą zabijającym dzieci czy aby przypadkiem nie mylisz Wyklętych z pospolitymi bandami rabunkowymi działającymi jeszcze długo po wojnie mającymi na celu grabież i morderstwo bez względu na przekonania polityczne czy wiek. Proszę odwołać się do konkretnych merytorycznych źródeł.

G
Gość
W dniu 24.01.2018 o 15:03, Gość napisał:

Żołdacy Stalina zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków. Patriotów zaciągali do enkawudowskich katowni. Nawet małe dzieci zamykali za drutami obozów. Kobiety nie były dla nich ludźmi, ale wyłącznie łupem. Nie sposób zliczyć ile Polek padło ofiarą chorej żądzy czerwonoarmistów. Na pewno zbyt wiele.Poznaj prawdę o rzekomym wyzwoleniu Rzeczpospolitej. O budowie komunizmu i braterstwie narodów. Sowieci demontowali nasze fabryki, grabili majątek pokoleń, rozebrali tysiące kilometrów torów kolejowych. Zrobili wszystko, by zakłamać legendę Żołnierzy Wyklętych. Została po nich tylko spalona ziemia. I bilans strat idący w setki miliardów dolarów. Bilans, o którym nie wolno zapominać.

Nie twierdzę że czerwona hołota nie narobiła tu świństw,ale co się dziwić tępakom z pepeszkom na sznurku(moja mama widziała ich na własne oczy), ale by stąd wypędzić hitlerowców,którzy wymordowali 6 mln. naszych obywateli swoją krew przelało tych samych sołdatów kilkaset tysięcy i choć część też miała swoje za uszami,ale tak mieli wpojone w te puste łby a dziś jak widać zaczyna się czcić tych co mordowali polaków i tego na którego życzenie zbudowano fabryki śmierci,ale co się dziwić? takie czasy i takie (nie)rządy, zaczęli od wychwalania działalności żołnierzy
PRZEklętych, kończą na faszyzmie,który i tym wcale obcy nie był.

 

Ps.

"Zrobili wszystko, by zakłamać legendę Żołnierzy Wyklętych. Została po nich tylko spalona ziemia."

Tym razem nie mama,ale moja ciotka(jej siostra) widziała na własne oczy skutki działalności "wyzwoleńczej" watahy przeklętych spod komendy Szendzielarza nie przypadkowo zwanego "Łupaszka" bo jeszcze długo po wojnie łupił i mordował nie oszczędzając nawet t kobiety i dzieci, po nich też została tylko spalona ziemia i sterta trupów do ozdoby- to jest przykład jednego z wielu tych twoich zayebanych wyklętych "bohaterów"

 

Lepiej zamilknij gębę bo jak chce się coś beknąć to wypadałoby choć troszkę wiedzieć jak wygląda całość a nie tylko jeden zafajdany fragment historii.

G
Gość

Żołdacy Stalina zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków. Patriotów zaciągali do enkawudowskich katowni. Nawet małe dzieci zamykali za drutami obozów. Kobiety nie były dla nich ludźmi, ale wyłącznie łupem. Nie sposób zliczyć ile Polek padło ofiarą chorej żądzy czerwonoarmistów. Na pewno zbyt wiele.

Poznaj prawdę o rzekomym wyzwoleniu Rzeczpospolitej. O budowie komunizmu i braterstwie narodów. Sowieci demontowali nasze fabryki, grabili majątek pokoleń, rozebrali tysiące kilometrów torów kolejowych. Zrobili wszystko, by zakłamać legendę Żołnierzy Wyklętych. Została po nich tylko spalona ziemia. I bilans strat idący w setki miliardów dolarów. Bilans, o którym nie wolno zapominać.

 

I
Ićta w PiSdu :)
W Inowrocławiu coraz częściej pojawiają się głosy za zaprzestaniem celebrowania wydarzeń sprzed 73 lat.

 

Zgadzam się! a w zamian zacząć obchodzić urodziny Hitlera(wzorem nowoczesnych "patriotów" dzielnie wspieranych ostatnimi laty przez wierchuszkę PiSlamu),który zrobił wszystko w '39-tym by ruskie tu nie weszli, psiakrew, nie udało mu się to i Armia Czerwona zalała nas jak Biblijny Potop :(

Dodaj ogłoszenie