XX Forum Gospodarcze za nami

(TIK), (M), (JZ), (HAS), (KAF)
XX Forum Gospodarcze za namiKażdy panel cieszył się dużym zainteresowaniem
XX Forum Gospodarcze za namiKażdy panel cieszył się dużym zainteresowaniem Paweł Skraba
- Ten region ma ogromne atuty - przekonywał wczoraj Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa i przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.

Położenie w centrum kraju, połączenia lotnicze, drogi, rzekę, biznes i wiedzę - wymieniał. - Tu jest wszystko.

Kołem napędowym gospodarki i naszą nadzieją są mniejsze firmy. Jak przekonywali prowadzący spotkanie poświęcone eksportowi, przedsiębiorcy powinni otworzyć się na możliwości handlu poza krajem.

- Polskie firmy coraz częściej zaznaczają swoją obecność i coraz skuteczniej konkurują na rynkach zagranicznych - twierdzi Andrzej Dycha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. - Obecnie najważniejsze dla nas jest wejście w życie umowy handlowej z Ukrainą. Stworzy ona realny dostęp do tego rynku. Drugim ważnym priorytetem dla polityki handlowej jest zakończenie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, a ostatnim - nowa pogłębiona umowa między Rosją a Unią Europejską.

Dużo mówiono też o promocji naszej gospodarki poza granicami kraju. Przedsiębiorcy mogą skorzystać choćby z pomocy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Ekspertów (www.kujawsko-pomorskie.coie. gov.pl), które inicjuje współpracę między polskimi i zagranicznymi firmami. Chciałbyś otrzymać kontakty do zagranicznych firm, potrzebujesz raportu o rynku na który chcesz wejść czy branży w innym kraju? Oni pomogą za darmo.

Natomiast spore pieniądze na zagraniczne certyfikaty, branżowe projekty promocyjne i przedsięwzięcia wydawnicze promujące eksport można zdobyć w ramach „Marki Polskiej” (więcej - www.eksporter.gov.pl).

Na razie sala „Wisła”
Niemal cała wiślana woda bezproduktywnie spływa do morza. Gdyby zbudować 7-9 stopni wodnych, rzeka mogłaby uzyskać minimum IV klasę żeglowności (umożliwia transport 1500 ton ładunku). Hydroelektrownie produkowałyby czystą energię, zwiększyłyby się możliwości nawadniania rolniczych Kujaw, wydajność przemysłu, rozwinęła się turystyka, zwiększyłby się lokalny rynek pracy. A także zażegnano by ryzyko powodzi.

O tym wszystkim opowiadał prof. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, apelując do władz państwowych o pilne zajęcie się sprawą. Pilnie, bo na skutek erozji obniża się dno rzeki poniżej zapory we Włocławku, co może zachwiać stabilnością konstrukcji.

Prof. Babiński apelował, by w Bydgoszczy - na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg wodnych - utworzyć ośrodek zarządzający całym dorzeczem dolnej Wisły. Ten głos poparła Dorota Jakuta, przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Na ręce Stanisława Gawłowskiego, posła PO, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, złożyła uchwałę sejmiku w tej sprawie.

O rzece i zaporze dyskutowano wczoraj w sali „Wisła” hotelu Filmar w Toruniu.

Oni też chcą pracować
Ostatni spis powszechny z 2011 roku pokazał, że jest wśród nas 4 mln 700 tys. niepełnosprawnych. Z pracy utrzymuje się 10,7 proc. niepełnosprawnych. Zdecydowana większość - z pracy najemnej. Pracodawcy zatrudniający takie osoby mogą liczyć na wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak powiedział Jacek Brzeziński, zastępca prezesa PFRON, nie tylko wśród parlamentarzystów toczy się dyskusja, czy obowiązującą ustawę o rehabilitacji niepełnosprawnych zastąpić nową, czy poprawiać ją kolejnymi zmianami. Do tej pory było ich 50. - Czy na nowo zdefiniować rolę pracodawcy, państwa, obywateli, w tym osób niepełnosprawnych? - stawiał kwestie. Są też inne znaki zapytania (więcej na Strefie Biznesu).

Wczoraj rozmawiano również o zdrowiu - epidemiologii, dostępności świadczeń i pieniądzach przeznaczanych na lecznictwo. W dyskusji powracał wątek braku polityki państwa w zakresie ochrony zdrowia.

W najbliższych dwóch dekadach zwiększy się liczba Polaków po 60. roku życia. To sprawi, że wzrosną koszty opieki medycznej, a jednocześnie drastycznie zmaleje dostępność do świadczeń, bo „starzejące się społeczeństwo będzie konsumowało ogromną część pieniędzy”. Będzie wymagało to zdecydowanych zmian w systemie - potrzebne są np. oddziały opieki długoterminowej.

Zastanawiano się też, jakie kryteria powinny decydować o rozdziale funduszy na zdrowie - czy gęstość zaludnienia, epidemiologia czy coś innego.

W młodości nadzieja
Natomiast podczas panelu o budowaniu marki Polska prelegenci wskazywali na mocne i słabe strony kraju. Okazuje się, że mamy sporo atutów - kultura, natura, rozwijająca się gospodarka. Polska kojarzy się z kreatywnością oraz wyobraźnią. To nasz największy potencjał. Przekonywano też młodych, że to na nich spoczywa odpowiedzialność w budowaniu pozytywnych skojarzeń.

Ponad 2000 gości, 160 prelegentów, ok. 60 partnerów, 43 konferencje i panele, 20 edycja i dwa dni - tak można podsumować imprezę.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BIZS
przyjechali ,zjedli obiad pobredzili ,KWAS ,Z BUZOWATYM porozmawiali z protestem matek dzieci niepełno sprawnych ,dowiedzieliśmy sie ze kongo kupi moze statek od nas ,pirdu ,pirdu o tamie ,ZAINTERESOWANIE NIE SPECJALNE ,PRAWDZIWA REALACJA BEZ UPIEKSZEN
Dodaj ogłoszenie