Ankieta
Ankieta
VI. Czy w Brodnicy potrzeby jest Skatepark?
1. 70,52 proc. - tak,
2. 6,24 proc. - nie,
3. 17,91 proc. - tak, ale ja nie będę z niego korzystać,
4. 5,32 proc. - nie interesuje mnie to,
VII. Czy jesteś amatorem jazdy na desce lub rolkach?
1. 52,81 proc. - tak,
2. 47,18 proc. - nie,
VIII. Czy masz odpowiedni sprzęt do uprawiania jazdy na rolach lub desce?
1. 52,20 proc. - tak,
2. 47,80 proc. - nie,
X. Czy interesuje Cię plan budowy Skateparku w Brodnicy (plan, urządzenie terenu, wyposażenie)
1. 66,33 proc. - tak,
2. 10,85 proc. - nie,
3. 22,82 proc. - jest mi to obojętne.
Za www.brodnica.pl/sport/aktualnosci
W wielu miastach młodzież domaga się skateparków, począwszy od pięciotysięcznego Rudnika a na Gdańsku czy Warszawie skończywszy.
Samorządy są przychylne takim inicjatywom. Jeszcze w tym roku skatepark powstanie m.in. we Włocławku, Ostrowi Mazowieckiej, Tomaszowie.
Również brodnicki samorząd w nowym roku planuje urządzić plac do jazdy wyczynowej.
W grudniu ubiegłego roku wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich urzędnicy przeprowadzili ankietę, dotyczącą budowy skateparku. Formularz wypełniali również internauci, goście portalu Brodnica.net.
Na najważniejsze pytanie, czy plac do jazdy wyczynowej powinien powstać w Brodnicy, z tysiąca ankietowanych tylko 100 osób nie chce tej inwestycji lub stwierdza, że nie interesuje się tematem. Pozostali (wyniki w ramce) twierdzą
jednoznacznie, że skatepark jest potrzebny
choć nie wszyscy zamierzają z niego korzystać.
Co ciekawe, jeśli wierzyć ankiecie, to odpowiednim sprzętem do jazdy wyczynowej dysponują zarówno chłopcy, jak i dziewczęta! Zatem grono zainteresowanych jest znaczące.
Natomiast niewielu ankietowanych w pytaniu otwartym wskazało miejsce budowy. Wśród nich 95 osób plac do jazdy wyczynowej zlokalizowało w pobliżu hali sportowej, a 91 nad Niskim Brodnem.
- Przy "Omedze" stała już rampa i mieszkańcy okolicznych posesji uskarżali się na hałas - tłumaczy Anna Kupczyk, szefa sportu i oświaty w brodnickim magistracie. Dlatego skatepark powstanie przy ul. Królowej Jadwigi, blisko centrum miasta.
W projekcie budżetu na tę inwestycję
samorząd zaplanował 45 tys. złotych
Suma nie poraża, ale jak zapewnia Anna Kupczyk miasto będzie zabiegać o sponsorów. Przede wszystkim chce znać przybliżoną wartość projektu.
A ten wspólnie z młodzieżą przygotuje renomowana w tej dziedzinie firma TechRamps z Krakowa. Za tę część odpowiada Dariusz Czaplicki, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Projekt będzie konsultowany z młodzieżą. Wspólnie siądziemy i wybierzemy urządzenia, które znajdą się na skateparku - mówi szef OSiR. Tego zdania jest także Anna Kupczyk: - Nie znamy się na tym. O skateparkach czytałam głównie w Internecie. Przeglądałam opinie o istniejących obiektach, projekty. Młodzież zna się najlepiej.
Z kolei na przykład we Włocławku, na stronie internetowej Urzędu Miasta, internauci wybierają spośród trzech projektów.
Prezydent Władysław Skrzypek doszedł do porozumienia z dwiema firmami, które przygotują nawierzchnię za darmo.
Anna Kupczyk zapewnia, że Brodnica też będzie zabiegać o sponsorów i dofinansowanie z zewnątrz.
W innych miastach na urządzenie placów do jazdy wyczynowej samorządy przeznaczają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Piotr Nowak, szef TechRamps, mówi wprost: - Czterdzieści tysięcy to bardzo mało jeśli pieniądze mają starczyć na przygotowanie skateparku, czyli nawierzchni i kupno urządzeń. Gdyby tę sumę przeznaczyć wyłącznie na zakup urządzeń, to można już przygotować przyzwoity park. Oczywiście, można urządzić skatepark już za dwadzieścia tysięcy, ale tyko z jednym-dwoma urządzeniami. A przecież chodzi o to, żeby ściągnąć młodzież z ulicy: z poręczy, murków i schodów.
Nie jest to czcze gadanie, bo przedsiębiorca z Krakowa sam jest wielkim entuzjastą jazdy wyczynowej.
Zresztą Dariusz Czaplicki ma jak najlepsze zdanie o właścicielach TechRamps. - Miałem okazję rozmawiać z nimi.
Znają się na rzeczy,
bo sami jeżdżą - komplementuje.
Zatem samorząd wykonał już pierwszy krok. Teraz amatorzy jazdy na deskorolkach i rolkach, jeśli poważnie podchodzą do tematu, to powinni włączyć się do pracy przy projekcie. Ich sugestie i uwagi z pewnością będą cenne.
Przecież dobrze przygotowany skatepark na pewno odwiedzi młodzież z okolicy, która obecnie korzysta z obiektu w Toruniu.
***
Dariusz Czaplicki urzęduje w hali OSiR, przy ul. 3 Maja, tel. 56-498-34-72. Obiekty, specyfikacje do obejrzenia na www.techramps.com.
**
