https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Mokrego za ocean

Waldemar Pankowski
Dzięki informacjom pana Edwina  Kurkowskiego udało się nam odnaleźć  budynek...
Dzięki informacjom pana Edwina Kurkowskiego udało się nam odnaleźć budynek... Lech Kamiński
Wczoraj poprosiliśmy Czytelników o pomoc w odszukaniu budynku, który zaprezentowaliśmy na pocztówce z widokami dawnego Torunia. I nie zawiedliśmy się!

     W ramach cyklu "Kolekcja Pomorskiej" co piątek, do magazynowego wydania gazety dołączamy reprodukcje, pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego, pocztówek z widokami dawnego Torunia. Widokówkom towarzyszą artykuły opisujące dzieje danej dzielnicy, czy budynku.
     Wczoraj pisaliśmy o Mokrym. Mieliśmy jednak problem z odnalezieniem widocznego na pocztówce budynku. W muzealnej kartotece gmach ten był przypisany do ul. Kościuszki. Mimo kilkudniowych poszukiwań, pytania wielu osób, nie udało się nam go zidentyfikować. Poprosiliśmy więc o pomoc Czytelników.
     Do redakcji zadzwonił pan Edwin Kurkowski, który gdy tylko spojrzał na pocztówkę rozpoznał charakterystyczny budynek. - Stoi sobie do dziś, tylko nie przy ul. Kościuszki, a Skłodowskiej-Curie, czyli dawnej Wałdowskiej. Wchodzi dziś w skład zabudowań szpitala psychiatrycznego - _wyjaśnił pan Edwin.
     Stąd do Ameryki
     
Jednak przed I wojną światową mieścił się tam urząd emigracyjny, do którego zgłaszali się mieszkańcy Torunia i okolicznych miast i wsi, którzy zamierzali, za chlebem, wyjechać do USA.
     
- Tu byli badani, zapisywani i otrzymywali bilety do Hamburga, gdzie w tamtejszym porcie wsiadali na statki płynące do Ameryki - przypomina sobie pan Edwin.
     Słowa Czytelnika potwierdzają widoczne na pocztówce flagi, które zamontowane były na dachu budynku. Widnieją na nich kotwice oraz litery "HA", oznaczające Hamburg.
     
- W okresie międzywojennym w budynku tym urządzono szpital zakaźny, dla osób chorych wenerycznie - _kończy wspomnienia pan Edwin.
     Dodajmy, że jeszcze 10 lat temu mieściła się tam stacja pogotowia ratunkowego, teraz natomiast jest szpital psychiatryczny.
     W piątek kolejna pocztówka do kolekcji. Tym razem ze zdjęciem browaru na Podgórzu, który dokładnie 60 lat temu, podczas walk o Toruń w 1945 roku wyleciał w powietrze. Napiszemy też dlaczego przed wiekami nie wolno było w Toruniu pić bydgoskiego piwa oraz jaki budynek stoi dziś na miejscu wysadzonego browaru. Wyłącznym sponsorem kolekcji są Toruńskie Zakłady Graficzne "Zapolex". Patronami medialnymi Radio GRA i Telewizja Kablowa Toruń.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska