Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z przemytu na wystawę

(bog)
Ten mandylion pochodzi z I połowy XIX wieku
Ten mandylion pochodzi z I połowy XIX wieku Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Około 100 ikon pochodzących z różnych rosyjskich warsztatów i pracowni działających od XVII do XIX wieku znajdziemy na ekspozycji "Ikona święta tajemnica". Jej wernisaż odbędzie się w niedzielę 13 września w bydgoskich Spichrzach.

Wystawa prezentuje wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
- Zobaczymy na niej około sto ikon z różnych warsztatów i pracowni rosyjskich działających od XVII do XIX wieku. Będą wśród nich obrazy o tematyce chrystologicznej, maryjnej, świątecznej, kalendarzowej, małżeńskiej oraz ukazujące wizerunki świętych patronów. Ale oprócz ikon kultu prywatnego, na ekspozycję złożą się również nieliczne ikony "chramowe", pochodzące z ikonostasów cerkiewnych - zachęca Małgorzata Nikolska, dyrektor bielskiego muzeum.

Wystawa powinna zwrócić uwagę nie tylko znawców tematu. Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej posiada bowiem jedną z najliczniejszych w kraju kolekcji ikon rosyjskich, która powstała głównie dzięki rekwizycjom celnym. W jej skład wchodzi około 1600 różnorodnych obiektów powstałych od XVII wieku do początku XX wieku oraz pochodzących z wielu szkół i warsztatów Rosji, Ukrainy i Białorusi. Znajdziemy wśród nich ikony: akademickie, ludowe, powstałe w peryferyjnych ośrodkach staroobrzędowych, dziewiętnastowiecznych warsztatach suzdalsko-włodzimierskich, a nawet w pracowniach Moskwy i Petersburga.
Większość ikon z tej kolekcji to ikony kultu prywatnego. Oprócz dzieł malowanych tradycyjną techniką (tempera na desce) są wśród nich nieliczne paramenty i księgi liturgiczne, oraz spory zbiór ikon metalowych - krzyże, plakiety i ikony składane, które popularnie określa się jako "ikony podróżne". Te ostatnie powstawały głównie w dwóch staroobrzędowych ośrodkach: pomorskim i guślickim.

Wybrana z tego zbioru kolekcja prezentowana była już na wielu tematycznych wystawach czasowych w placówkach muzealnych w kraju i za granicą. Od niedzieli będzie ją można oglądać w Spichrzach, przy ulicy Grodzkiej 7-11. Wernisaż wystawy, który odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2009, zaplanowano na godz. 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska