Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!
„Biała plama” komunikacyjna w powiecie sępoleńskim coraz bardziej się powiększa. Od kwietnia mieszkańcy zostali odcięci od Bydgoszczy, ponieważ PKS Chojnice zawiesił wszystkie połączenia autobusowe w obie strony. Tymczasem nasi Czytelnicy zgłosili nam kolejny problem.
- Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego nie dojadą komunikacją autobusową publiczną do Poradni Specjalistycznych w Szpitalu Powiatowym w Więcborku. Mamy skandal, wstyd i białą plamę wykluczenia! – piszą do nas zbulwersowani mieszkańcy.
Tak jest od poniedziałku, 28 czerwca. Z Sępólna, Sośna i Kamienia nie ma żadnego kursu do Więcborka.
- Radny z Sępólna Mateusz O. z zarzutami prokuratorskimi. Został aresztowany
- Mieszkańcy Kamienia o rekultywacji wysypiska: - Jak długo jeszcze będzie śmierdzieć?!
- Poseł Szopiński interpeluje do rządu o przywrócenie autobusów z Sępólna do Bydgoszczy
- PKS zawiesił połączenia do Bydgoszczy przez Sępólno. Marszałek nie pomoże
- Absolutorium dla zarządu powiatu sępoleńskiego, ale wstyd za transport publiczny
- Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego i okolic odcięci od Bydgoszczy i Poznania
Mieszkańcy bez transportu do Więcborka
- Zawsze było tak, że autobusy jeździły do końca roku szkolnego, a okresie wakacji już nie. Wszystko było dobrze, dopóki autobusy jeździły do Bydgoszczy. Te kursy obsługiwały PKS Bydgoszcz i PKS Chojnice. Przez to, że PKS Chojnice zawiesił kursy do Bydgoszczy, automatycznie nie ma do Więcborka – tłumaczy Andrzej Marach, wicestarosta sępoleński.
Powiat sępoleński miał podpisane z wojewodą umowy na dofinansowanie 16 linii autobusowych z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych obsługujące połączenia międzygminne na terenie powiatu. Te z końcem czerwca wygasły, a kolejny konkurs będzie ogłoszony 1 września. Władze powiatu nie chcą jednak czekać tak długo i zamierzają rozwiązać problem w pilnym trybie.
- W wakacje nie jeżdżą tzw. autobusy szkolne, ale nie może być tak, że nie ma żadnego połączenia do Więcborka. Od 1 września autobusy wrócą, ale nie może być dwóch miesięcy przerwy. Musimy spotkać się z burmistrzami gmin i coś postanowić – zaznacza wicestarosta.
A co w sprawie przywrócenia połączeń do stolicy województwa? 10 czerwca odbyło się spotkanie z właścicielem PKS Chojnice Krzysztofem Babińskim. Oprócz tego, trwają negocjacje z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, by skorzystał z dopłaty wojewody. Ten deklaruje, że dofinansowanie będzie dostępne od 1 września, nawet z możliwością płatności wstecz. Marszałek z początku odmówił interwencji, jednak zdanie zmienił i spotka się z samorządowcami. Z kolei o powrocie kursu autobusowego do Poznania nie ma mowy.
