https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z ulgą na własność

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
Wnioski, jakie pokazuje naczelnik Janusz Tyrała, można pobierać w Biurze Obsługi Mieszkańców UM na Zielonym Rynku oraz przy ul. 3 Maja
Wnioski, jakie pokazuje naczelnik Janusz Tyrała, można pobierać w Biurze Obsługi Mieszkańców UM na Zielonym Rynku oraz przy ul. 3 Maja fot. Wojciech Alabrudziński
Nie wykupiłeś od gminy gruntu, którego jesteś użytkownikiem wieczystym? Możesz to zrobić występując o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

We Włocławku jest sporo zabudowanych działek, oddanych w użytkowanie wieczyste. Na takich działkach stało do niedawna mnóstwo bloków należących do spółdzielni mieszkaniowych. Spółdzielnie mieszkaniowe jednak przy przekształcaniu prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności korzystają z wysokiej, bo 95-procentowej bonifikaty. Na jakie ulgi mogą liczyć użytkownicy wieczyści działek, na których stoją domki jednorodzinne?

Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gwarantuje minimum 50-procentową bonifikatę wszystkim użytkownikom wieczystym gruntów, na których stoją domy, pod warunkiem, że działka ta była wykorzystywana na cele mieszkaniowe jeszcze przed 5 grudnia 1990 roku.

Bonifikata może być jednak wyższa. Przysługuje tym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekroczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli 2,4 tys. złotych brutto w ub. roku, ok. 2,9 tys. brutto w tym roku. Uwaga! Obecnie przy składaniu wniosku brany jest pod uwagę dochód za ostatnie półrocze 2008 roku.

Bonifikata ta we Włocławku wynosi 90 procent. Jak się jednak dowiedzieliśmy, są takie miasta, np. Płock, gdzie ulga jest wyższa, bo gminy ustaliły bonifikatę wyższą od ustawowej. By zostać właścicielem gruntu, którego jest się użytkownikiem wieczystym, trzeba złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta wniosek wraz dokumentem potwierdzającym prawo użytkowania wieczystego, czyli aktualnym wypisem z księgi wieczystej nieruchomości, wyrysem, czyli mapką geodezyjną i kopię aktu notarialnego.

Jaki wydatek wiąże się z przekształceniem kilkusetmetrowej działki? W przypadku działek w Michelinie i zastosowania bonifikaty to wydatek rzędu trzech, czterech tysięcy złotych. Jeśli bonifikata nie przysługuje, należy się liczyć z dużo wyższymi kosztami.

Jest jeszcze jedna ścieżka, prowadząca do tego, by stać się właścicielem użytkowanej działki. To wykup w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami. We Wło- cławku, jak powiedział nam Janusz Tyrała, naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami UM, wykup odbywa się na zasadach rynkowych. Nie ma żadnych bonifikat dla korzystających z tej możliwości.

Czy samorządowcom nie zależy na tym, by użytkownicy działek zabudowanych uwłaszczali się? Józef Mazierski, przewodniczący komisji gospodarki miejskiej włocławskiego samorządu zapowiada, że tematem się zainteresuje. - Inicjatywa należy do prezydenta - mówi. W ubiegłym roku do komisji gospodarki miejskiej RM nie wpłynął żaden wniosek o wykup z bonifikatą.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Onufry
Na pewno się nie przyglądał ale sprzedawał. Podpisywał prezydent Skrzypek. W dokumentacji z jego kadencji są cuda. Nie wyodrębniono dróg osiedlowych jako działki współużytkowane przez kilku właścicieli. Ale taki numer, żeby utwardzony plac przed prywatnymi garażami (wjazd do garaży) był własnością lokatorów pobliskiego budynku, którzy nie są właścicielami garaży i płacą za ten teren podatek, to już prawdziwy majstersztyk bezmyślności lub ....
z
zatroskany
Pan radny Mazierski powiedział, że zamierza się przyjrzeć przekształceniom prawa użytkowania wieczystego na własność. Ciekawe co robił przez 4 lata jak był wiceprezydentem i teoretycznie powinien się zajmować tymi sprawami.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska