Samorząd Kowala w roku ubiegłym przejął budynek dydaktyczno-mieszkalny przy ul. Kołłątaja, który wcześniej należał do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, a znajdowało się w nim oprócz klas lekcyjnych kilka mieszkań dla nauczycieli. Władze miasta od początku zakładały, że wyremontują przejęty obiekt, przerobią dawne izby lekcyjne na mieszkania, a po remoncie mieszkania przeznaczą na sprzedaż. I ten plan jest konsekwentnie realizowany.
Remont jest w toku. Polega między innymi na wymianie dachu na całym budynku oraz termomodernizacji ścian zewnętrznych. Wymieniane są też wewnętrzne instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Źródłem ogrzewania w wyremontowanym budynku nie będzie dalej drogi olej opałowy. Żeby zmniejszyć koszty ogrzewania budynku samorząd Kowala podjął decyzję o wybudowaniu kotłowni na propan.
Efektem tych prac będzie przygotowanie na sprzedaż w drodze przetargu 16 mieszkań o powierzchni od 30 do 60 metrów kwadratowych.
Lokale będą w stanie deweloperskim Każdemu z mieszkań będzie przypisana piwnica o powierzchni od 7, 7 do 15 metrów kwadratowych. Piwnica będzie w cenie mieszkania. Jak poinformował ostatnio UM w Kowalu, sprzedaż planowana jest na przełomie zimy i wiosny. Cena mieszkań? - Cenę wywoławczą ustali rzeczoznawca - mówi burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski. Może to być orientacyjnie 5-5,5 tys. złotych za metr kwadratowy. - Chcemy, aby pieniądze ze sprzedaży pozwoliły na zrekompensowanie budżetowi miejskiemu ponad 3 milionów złotych tegorocznych kosztów prac remontowych, przede wszystkim w tym i innych komunalnych budynkach mieszkaniowych - dodaje burmistrz.
Czy oferta sprzedaży mieszkań adresowana jest tylko do mieszkańców Kowala? Burmistrz zapewnia, że nie. Miasto bowiem jest zawsze otwarte na nowych mieszkańców.
Dodajmy, że remontowany budynek z mieszkaniami na sprzedaż znajduje się w ścisłym centrum Kowala. Był budowany w latach 80-tych. Został oddany do użytku w 1991 roku.
