Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za Mostem Fordońskim piękne pałace i... taplanie się w błocie [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Stary Pałac w Ostromecku w późnojesiennym anturażu. W pobliżu znajduje się większy Pałac Nowy
Stary Pałac w Ostromecku w późnojesiennym anturażu. W pobliżu znajduje się większy Pałac Nowy Marek Weckwerth
Co z tego, że szaro, buro, a nawet popaduje? Wystarczy wskoczyć na rowerowe siodełko i ochoczo popedałować przed siebie. Wrażenia, czy to z krótkiego treningu czy też dalszej wyprawy, po prostu muszą być dobre!

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

Obostrzenia przeciwepidemiczne zmuszają nas do limitowania uczestników każdej aktywności fizycznej do pięciorga, nawet tej – mówiąc nowoczesnym językiem – outdoorowej. Dlatego na zdjęciach nie ma wielu turystów.

Tym razem wybrałem się na rowerze z Bydgoszczy za Wisłę. Sam dojazd z Bartodziejów nad Wisłę wymaga przejechania ok. 10 kilometrów, a parogodzinna penetracja nadwiślańskich okolic i powrót znajduje swój wyraz na rowerowym liczniku, a to 45 km. Tyle, że jeśli trasa wiedzie poza ubitymi traktami, tam gdzie koła grzęzną w błocie, prędkość jest minimalna, a wysiłek spory.

Most Fordoński

Ten zapewnia szybką przeprawę na drugi brzeg Wisły - na historyczną ziemię chełmińską, choć to jeszcze powiat bydgoski, w granicach którego leży gmina Dąbrowa Chełmińska.

Kujawsko-Pomorskie. Te wspaniałe i... zrujnowane zamki krzyżackie w regionie [zdjęcia]

Most Fordoński został oddany do użytku w 1883 r. w czasach zaboru niemieckiego. Miał wtedy 1325 metrów. Dziś nosi imię inżyniera Rudolfa Modrzejewskiego, światowej sławy budowniczego mostów i linii kolejowych i jest krótszy od pierwotnego - 1005,05 m.

Pałace w Ostromecku

Pierwszy punkt na mojej trasie to niezwykła, bo słynąca z zespołu pałacowo-parkowego wieś Ostromecko. Znajduje się na Kępie Ostromeckiej.

Kępa to zwykle wyspa lub wyniosłość terenu na podmokłym terenie. Kępa Ostromecka jest opływanym przez Wisłę półwyspem wysoczyzny Pojezierza Chełmińskiego. Wisła opływa go od południa, po czym zakręca ku północy obierając kierunek ku morzu.

W Ostromecku znajduje się dawny majątek rodziny Schönborn, należący potem – do zakończenia II wojny światowej – do Alvenslebenów. Około 1730 r., pierwotnie dla rodziny Mostowskich, zbudowano w stylu saskiego rokoka Pałac Stary. Dziś znajduje się w nim kolekcja zabytkowych fortepianów. Poniżej pałacu – na opadającym ku dolinie Wisły stoku - podziwiać można ogród w stylu włoskim.

Większy jest Pałac Nowy wzniesiony w 1849 r., do którego w 1912 dobudowano skrzydło z salą balową oraz tarasy.

Rozległy majątek (dziś należący do miasta Bydgoszczy) to także 36-hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim zaprojektowany przez Petera Josepha Lennégo, pruskiego architekta krajobrazu doby klasycyzmu, który przyłożył rękę także do projektu słynnego parku Sanssouci w Poczdamie.

Na przeciwległym od pałaców krańcu parku znajduje się zbudowane w 1878 r. w stylu neoromańskim mauzoleum rodowe Schönbornów i Alvenslebenów.

Mieszkańcy Ostromecka znajdują opiekę duchową w kościele pw. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela. Budowla wzniesiona została w XIV wieku, przebudowana w latach 1763-1764.

Tajemnice Lasu Mariańskiego

Z centrum Ostromecka można zjechać w dolinę Wisły asfaltową drogą – ulicą Wiślaną.

Po prawej mija się wytwórnię Wody Ostromeckiej, która czerpana jest z bijącego ze zbocza źródła Marii. Wodę eksploatuje się od drugiej połowy XIX w., zaś od 1894 r. była sprzedawana przez właścicieli Ostromecka pod nazwą „Marien Quelle” („Źródło Marii”). Nic dziwnego, bowiem właścicielką majątku ostromeckiego była wtedy Marta Matylda Maria Alvensleben- Schönborn).

Wytwórnia zlokalizowana jest w Lesie Mariańskim, którego duża cześć (31,45 ha) objęta jest ochroną rezerwatową. Las pocięty jest głębokimi jarami, przy takiej pogodzie jak teraz, trudno dostępnymi.

Kujawsko-Pomorskie. Mosty z biegiem Wisły w regionie. Mamy ich 10 [zdjęcia]

W czasach niemieckich las nazywany był Parkiem Marii (Marienpark), bo też utrzymany była w takiej formie – z drogą z mostkami, z ławkami.

Tam, gdzie kończy się asfalt

Asfalt na wspomnianej drodze kończy się tuż za osadami Mozgowina i Wielka Kępa, ale i dalej- do wsi Pień i Rafa - można przejechać dość dobrze utrzymaną drogą gruntową.

Wielka Kępa to niewielkie wzniesienie w Dolinie Wisły, na którym znajdują się zabudowania gospodarskie i na którą wiodą dwie gruntowe drogi. Gdy Wisła wylewa, kępa staje się wyspą i można na nią dojechać (jeśli poziom wody nie jest za wysoki) jedynie traktorem, trzymając się jednej z dróg.

To też może Cię zainteresować

W dolinie znajdują się starorzecza, czyli pozostałości odnóg Wisły, która do połowy XIX wieku nie była uregulowana i płynęła jak chciała. Współcześnie starorzecza zasilane są wiślaną wodą tylko podczas jej wylewów.
Największym w tej okolicy starorzeczem jest Reptówka. Rozciąga się między osadami Pień i Rafa, w pobliżu Reptowa. To akwen o długości ok. 1 km, ale nie szerszy niż 50 m.

Reptówkę można objechać na rowerze, co jednak okazuje się nie lada wyczynem - grunówka wzdłuż zachodniego brzegu, a przy ścianie nie ściętej kukurydzy, tonie w błocie i ogromnych kałużach. Cóż, taki mały surwiwal, który nie jednego cykliste może przyprawić o palpitację serca i zmusić po powrocie do miasta do odwiedzenia - a jakże - myjni samochodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska