Zobacz wideo. Raport z budowy drogi ekspresowej S5
Pod redakcją inżyniera Krzysztofa Dudka, budowniczego i prawdziwego pasjonata mostów, ukazała się właśnie „Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego – Wisła”, tom I z serii „Mosty z biegiem rzek”. Bogato ilustrowaną, 399-stronicową książkę wydał Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Można ją kupić w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4, [email protected], u autora książki po wysyłce zamówienia na adres [email protected], w Informacji Turystycznej w Grudziądzu [email protected].
Inspirując się tą lekturą i podając zawarte w niej informacje (oczywiście tylko mikroskopijną ich część), podążyliśmy z nurtem Wisły od Włocławka do północnej granicy regionu… Zamieszczamy jednak własne zdjęcia wykonane z wody.
Najdłuższe mosty
Z 10 przepraw mostowych na terenie województwa najdłuższą jest ta zbudowana w ciągu autostrady A1 pod Grudziądzem – wraz z estakadami dojazdowymi ma 1957, 60 metrów. Niewiele krótszy jest most im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, który wraz z łącznicą dojazdową na prawym brzegu Wisły ma 1913,04 metrów.
To też może Cię zainteresować
Najkrótszym obiektem mostowym jest ten na zaporze włocławskiej – 453,80 metrów. Gdy w roku 1883 do użytku oddawano Most Fordoński, był najdłuższym takim obiektem w ówczesnej Rzeszy Niemieckiej – miał 1325 metrów, a obecnie tylko 1005,05.
Najdłuższe przęsła posiadają: most gen. Zawackiej w Toruniu– 2 przęsła o rozpiętości 270 metrów i most autostradowy pod Grudziądzem – 3 przęsła o rozpiętości 180 metrów.
Nasza największa rzeka
Krzysztof Dudek przypomina, że długość Wisły, największej polskiej rzeki, wynosi 1047 kilometrów. Rodzi się na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, a jej źródłowy potok – Czarna Wisełka – wypływa na wysokości 1107 m npm.
Pojezierze Brodnickie. Oddychaj bez obaw - to zielone płuca naszego regionu
1047 kilometrów to całkowita długość rzeki, ale kilometraż szlaku żeglownego podawany jest dopiero od ujścia Przemszy (0,00 km), gdzie taka żegluga jest możliwa. Takie też - białe znaki kilometrażowe - można zobaczyć na brzegach Wisły – im bliżej Bałtyku, tym wartości są większe, aż w miejscu ujścia jest to 941,3 km.
Kujawsko-pomorski odcinek Wisły ma 214 kilometrów.
