Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata papież w Krakowie

Rozmawiał Roman Laudański
Adam willma
Rozmowa z Marcinem Przeciszewskim, dyrektorem Katolickiej Agencji Informacyjnej.
- Mówi się, że młodzi uciekają z Kościoła, a na Światowe Dni Młodych do Rio de Janeiro przyjechały ich trzy miliony!
- Dlatego pytam: czy teza o nieuchronnej laicyzacji i sekularyzacji (zeświedczeniu) nowoczesnego świata jest prawdziwa? Otóż jest nieprawdziwa! To spotkanie pokazuje, że laicyzacja dotyczy Europy Zachodniej, a globalny świat może rozwijać się w zupełnie innym kierunku. Spotkanie w Rio pokazało, że młodzież potrzebuje Boga. To wielka szansa dla Kościoła i pozytywnie ocenia ją papież Franciszek. Dodaje jednak, że na tę szansę Kościół powinien umiejętnie odpowiedzieć. W czasie pielgrzymki do Brazylii papież podał też program odnowy duszpasterskiej Kościoła, która będzie cechować jego pontyfikat.

Czytaj: Papież Franciszek: Następne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 [wideo]

- Papież nawołuje m.in. do wychodzenia poza parafie.
- Franciszkowi zależy na Kościele, który posługuje się prostymi, ubogimi metodami, ponieważ one są najbardziej skuteczne - trafiają do serca człowieka. Kościół musi też bardzo uważać, aby nie służyć samemu sobie, a światu. Kościół nie może być korporacją, która pracuje dla własnego zysku i wizerunku. Taki model papież Franciszek odrzuca. Zachęca też nieustannie do przekraczania wszystkich podziałów. Duchowni nie powinni zamykać się w bezpiecznych kościołach i zakrystiach, ale wychodzić do zagubionych, wykolejonych ludzi, którzy nie mogą znaleźć sensu życia. Papież namawia do wychodzenia do biednych, cierpiących i prześladowanych. Wzywa również do docenienia roli świeckich w Kościele.

- W Polsce sprostaliśmy z organizacją pielgrzymek Jana Pawła II. Damy radę zorganizować Światowe Dni Młodych w Krakowie dla kilku milionów ludzi?
- Nie obawiam się o logistykę, raczej z dumą przyjmuję decyzję, że odbędą się one w Polsce. Przecież zorganizowaliśmy najwięcej - bo aż dziesięć - pielgrzymek papieskich. Żaden inny kraj nie miał takiej szansy. Wybrnęliśmy z tego zadania dobrze. Światowe Dni Młodych przygotowaliśmy już w 1991 roku bez doświadczeń i środków. W sumie - wyszły dobrze, choć były potknięcia. Nasze służby ochrony papieża są lepsze niż brazylijskie. Potrafimy też łączyć niezłą organizację z dużą spontanicznością. Jesteśmy gościnni - część pielgrzymów moglibyśmy przenocować np. w prywatnych domach. Natomiast należałoby się bardziej przygotować do tego duchowo. Celem organizacji takiego spotkania jest danie świadectwa wiary. Małopolska jest regionem o najwyższej religijności w Europie. To okazja nie tylko dla młodych Europejczyków z Zachodu, ale i dla młodych ze Wschodu. To może ożywić kościoły na terenach postsowieckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska