Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachwyć bliskich. Jak zrobić wielkanocnego baranka z ciasta [tani PRZEPIS krok po kroku]

opr. ES
Mariusz Kapała Polska Press
Jest symbolem niewinności, pokory i Chrystusa Zmartwychwstałego, zajmuje honorowe miejsce na wielkanocnym stole. Podpowiadamy, jak przygotować klasycznego baranka z ciasta.

Fakt, wielkanocnego baranka znajdziesz w każdym sklepie i supermarkecie. Warto jednak zrobić bliskim niespodziankę, i przygotować go samodzielnie. Satysfakcja i podziw - gwarantowane!

Polecamy również:**Wielkanoc 2018: Ceny już są wyższe niż rok temu, a jeszcze wzrosną. Ile kosztują masło, jajka czy wędliny?**

Wykonanie jest dość proste i tanie, musicie tylko zadbać wcześniej o specjalną foremkę. Przepis, który poniżej podajemy dotyczy pojemności 0,7 litra.

Składniki - czego potrzebujemy do zrobienia wielkanocnego baranka?

  • szklanka cukru (125 g)
  • trzy jaja plus jedno żółtko
  • jedna trzecia szklanki masła (75 g)
  • szklanka mąki pszennej (125 g)
  • 25g mąki ziemniaczanej
  • cukier waniliowy
  • margaryna lub masło do wysmarowania formy
  • dwie łyżki cukru pudru do posypania

Wskazówka: składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Wyjmijcie je z lodówki kilka godzin wcześniej.

Jak zrobić wielkanocnego baranka?

Roztapiamy, po czym studzimy masło. Na puszystą masę ubijamy jajka, żółtko, cukier i cukier waniliowy. Mieszamy mąkę ziemniaczaną i pszenną - przesiewamy do masy z jaj. Delikatnie mieszamy, przy czym - dodajemy powoli masło. Smarujemy masłem lub margaryną formę. Delikatnie napełniamy ją ciastem. Uwaga - należy wziąć pod uwagę, że ciasto urośnie podczas pieczenia, więc nie napełniajmy całej formy.

Zachwyć bliskich. Jak zrobić wielkanocnego baranka z ciasta [tani PRZEPIS krok po kroku]
Andrzej Banas Polska Press

Baranka wkładamy do nagrzanego piekarnika (160 stopni), gdzie powinien spędzić od 30 do 35 minut. Aby sprawdzić, czy ciasto jest dobre, należy użyć np. patyka do szaszłyków. Jeśli będzie suchy, wyjmujemy formę z piekarnika i odstawiamy ją na około dziesięć minut. Po ostudzeniu, wyjmujemy baranka z formy. Teraz pozostaje tylko posypanie cukrem pudrem. Prawda, że proste?

Wskazówki: oczy i piszczek można zrobić z owoców jałowca lub jagód smażonych w cukrze. Pięknie będzie się też prezentował z czerwoną wstążką, w towarzystwie bukszpanu i innych świątecznych dekoracji.

Nie zapomnijcie włożyć baranka do koszyczka ze święconką. Zgodnie z tradycją, powinny do niego trafić również jajka, chleb, kawałek kiełbasy i wędlina, sól, chrzan, kawałek sera, ciasto i woda.

Baranek jest elementem święconki od XVII wieku. Przy przygotowaniach do świątecznego śniadania, figurka baranka była stawiana do góry dnem tam, gdzie, wcześniej siano rzeżuchę, owies. Baranki, po poświęceniu, przechowywano aż do kolejnej Wielkanocy. Potem - palono je w Wielką Sobotę. Miało to zapewnić gospodyniom znakomite wypieki w ciągu roku.

Żnin. Powiatowa prezentacja stołów wielkanocnych:

Dlaczego baranek jest symbolem Świąt Wielkanocnych?

To zwierzę ofiarne, które z pokorą przyjmuje strzyżenie oraz śmierć. Baranki i jagnięta składano często w ofierze (choćby przez Greków i Rzymian). W chrześcjańskiej symbolice, baranek oznacza mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska