Zagrożenie ASF-em dla kujawsko-pomorskich hodowców trzody. Co można zrobić?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Odpowiedzialni właściciele chlewni robią co mogą, by nie przedostał się wirus ASF
Odpowiedzialni właściciele chlewni robią co mogą, by nie przedostał się wirus ASF Lucyna Talaśka-Klich
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) uaktywnia się latem i tym razem ogniska choroby pojawiły się niedaleko województwa kujawsko-pomorskiego. To budzi spore obawy naszych rolników.

- Wirus puka do bram naszego województwa i bardzo się boję, bo moja rodzina sporo zainwestowała w trzodę chlewną - mówi rolnik z pow. żnińskiego.

Lek. wet. Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w tym roku stwierdzono cztery ogniska ASF, w tym dwa pierwsze w woj. wielkopolskim.

Ogniska w Wielkopolsce

Ognisko ASF nr 2022/1 wyznaczono 1 czerwca br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1994 świnie (175 loch i loszek, 1249 prosiąt i warchlaków, 570 tuczników), położonym w miejscowości Boguszyn, w gm. Włoszakowice, powiat  leszczyński.

Drugie ognisko ASF wyznaczono 7 czerwca br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 88 świń (10 loch, 27 prosiąt, 51 tuczników), położonym w miejscowości Bieżyń, w gm. Krzywiń, pow. kościański. Zatem wirusa ASF stwierdzono w wielkopolskich powiatach, które nie są położone w bezpośrednim sąsiedztwie z naszym województwem.

To też może Cię zainteresować

Trzecie ognisko stwierdzono jeszcze dalej, bo w miejscowości Mycielin (w gm. Niegosławice, pow.  żagański, województwo lubuskie). Wyznaczono je 15 czerwca w gospodarstwie, w którym były tylko 2 świnie.

Z kolei dzień później (16 czerwca) czwarte ognisko ASF wyznaczono w miejscowości Naguszewo, w gm. Rybno, pow. działdowski, w województwie warmińsko-mazurskim, a ten powiat graniczy z pow. brodnickim. Chodziło o gospodarstwo, w którym utrzymywano 74 świnie.

Takie informacje niepokoją naszych rolników, ale przypominają także o tym jak ważna jest bioasekuracja.

Wojciech Młynarek zwraca uwagę, że aby zabezpieczyć chlewnię należy zadbać m.in. o odpowiednie ogrodzenie (zabezpieczające przed dzikami),ograniczenie do niezbędnego minimum liczby osób wizytujących. Podkreśla, że wszyscy – w tym lekarze wet. prywatni i inspekcja powinni zmieniać obuwie i okrycia wierzchnie: - Tam gdzie możliwe powinni przechodzić przez śluzę z prysznicem.

Poza tym lepiej nie wpuszczać do chlewni osób postronnych, rejestrować wizyty na fermie i wjeżdżający auta czy ciągniki (lepiej, żeby wjeżdżało ich jak najmniej), zamykać bramy, drzwi.

Nawet liczbę osób pracujących w chlewni warto ograniczyć do minimum (pracownicy nie mogą mieć własnych świń, nie biorą udziału w polowaniach w tym nagonce, nie wnoszą na teren chlewni produktów wieprzowych i dziczyzny, stosują odzież ochronną).

Właściciele stad świń powinni m.in. wycofać się z polowań na dziki, stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne, myć i dezynfekować ręce oraz obuwie każdorazowo przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich, uświadomić pracowników o zagrożeniu i konieczności przestrzegania określonych zasad, stworzyć warunki ograniczające możliwość wejścia ASF do fermy (maty, baseny dezynfekcyjne, myjnie samochodowe, etc ).

Odszkodowania dla odpowiedzialnych

Rolnik z powiatu żnińskiego uważa, że trzeba się przygotować na najgorsze i pyta: - Ile, ale tak konkretnie za sztukę, możemy otrzymać odszkodowania, jeśli ASF wejdzie do naszych chlewni?

- Zgodnie z Art. 49 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt za zabite zwierzęta z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje hodowcy odszkodowanie ze środków budżetu państwa - wyjaśnia Wojciech Młynarek. - Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia.

Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podst. średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców.

To też może Cię zainteresować

- Nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji może skutkować odmową wypłaty odszkodowania za zlikwidowane z nakazu IW stado - podkreśla Wojciech Młynarek. Szczegóły na: www.wetgiw.gov.pl.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie