Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu zamknął małe sklepy. Wzbogacił Biedronkę, Lidla i Żabkę

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Szymon Starnawski
W ciągu roku ubyło aż 27 tys. firm w handlu detalicznym - podaje GUS w najnowszej aktualizacji statystyk z bazy REGON, na którą powołuje się gazeta.pl. W samym tylko maju zamknięto ich 828.

Bogacą się za to m.in. sieci w grupach, jak np. Żabki czy ABC lub dyskonty.

Żabka i punkt pocztowy

Jak przypomina gazeta.pl, w Żabce albo pracuje współwłaściciel sklepu, albo jest punkt pocztowy, którego zakaz nie dotyczy, a klienci wybierają ofertę, którą uznają za lepszą, kierując się między innymi reklamami i promocjami.

Według gazety.pl, liczba sklepów Abc na koniec pierwszego kwartału liczyła 8632 punkty - podała zasilająca je w towary grupa Eurocash. W ciągu roku przybyło ich 264. Żabka chwali się, że do końca roku otworzy sześciotysięczny sklep. W ten rok wkraczała z liczbą 5,4 tys. punktów. W ubiegłym roku przybyło aż 700 Żabek. Tysiąc trzysta nowych sklepów w dwa lata - tempo rozwoju błyskawiczne.

Polecamy także: Tyle zarabiają Lidl, Biedronka i Kaufland. Kwoty robią wrażenie. Kto ma największe zyski?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował raport dotyczący skutków wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. W żaden sposób nie został odwrócony trend znikania małych sklepów z rynku - czytamy w nim. Na ten raport z kolei powołuje się portal money.pl.

Jak podają twórcy raportu, handel odpowiada za 15,3 proc. PKB i generuje 1,8 bln złotych przychodów rocznie. Zatrudnia 1,7 mln osób.

Choć małe sklepy stanowią 96 proc. placówek, to ich udział w powierzchni sprzedażowej ledwo przekracza 57 proc. Rośnie za to udział sieci wielkopowierzchniowych. W tej chwili sięga on już ponad 37 proc.

Lidl otworzył 40 nowych sklepów

Natomiast według szacunków Biura Analiz Sejmowych tygodniowe obroty drobnych handlarzy zmalały o 20-30 proc., a małe sklepy spożywcze straciły na zakazie około 6 proc. dochodów.

Polecamy także: Koszmar na zakupach w soboty. Chcemy je znów robić w niedziele [najnowsze badanie]

Prognozy opracowane przez Euromonitor International dla "Rzeczpospolitej" mówią, że w 2019 roku zniknie kolejne 5200 sklepów.
Jeśli zaś chodzi o dyskonty, to Biedronka zanotowała w 2018 roku wzrost sprzedaży o 5,8 proc. Jej największa konkurencja - Lidl - otworzyła ok. 40 nowych sklepów.

Polecamy także: Pracownica sklepiku w Bydgoszczy: "Szef wymyślił paczki i każe pracować w niedziele, a sam ma wolne"

Połowa pracowników dyskontów ankietowanych w ramach raportu ZPP ocenia, że w dni poprzedzające niedziele objęte zakazem pracuje ciężej niż przed zmianami. W niektórych grupach, takich jak np. kobiety przed 30. rokiem życia, odsetek ten sięga aż ponad 70 proc. - czytamy na money.pl

O tym, ile sklepów upadło na Kujawach i Pomorzu zapytaliśmy nasz GUS. Czekamy na odpowiedź.

Umacnia się rynek pracownika. Oto najbardziej pożądane zawody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska