W skali całej UE w warunkach chowu klatkowego żyje ponad 300 milionów zwierząt. Zmienić chce to Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, prowadzona przez międzynarodową fundację Compassio. W formie listu otwartego, wsparło ją ponad 140 naukowców.
Wśród osób, które złożyły swoje podpisy pod apelem o zakaz hodowli klatkowej, są także polscy profesorowie. To między innymi Andrzej Elżanowski, Zbigniew Karaczun, Hanna Mamzer oraz Wojciech Pisula.
Postulat? Całkowite wygaszenie chowu klatkowego zwierząt w krajach Unii Europejskiej oraz przejście na systemy alternatywne.
- Kilka dni temu skończyły się konsultacje dotyczące krajowego planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Jestem zdziwiona i rozczarowana, że w tym ważnym dokumencie problem hodowli klatkowej nie został w żaden sposób zaadresowany. A przypominam, że WPR ma wyznaczonych 9 celów i jednym z nich jest poprawa rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu zwierząt. I do realizacji tych celów Polska dostanie kwotę 30 miliardów euro - wskazuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.
Według sondażu dla Compassion Polska, za całkowitym zakazem hodowli klatkowej zwierząt opowiada się 63% dorosłych Polaków i Polek.
