Zakład do kasacji

(woj)
Prezydent Grudziądza przegrał kolejną sprawę przed sądem. Tym razem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, o czym już informowaliśmy, wydał wyrok, który oddalił jego skargę na decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego.

     Na początku grudnia ub.r. Rada Miejska podjęła uchwałę o powołaniu Zakładu Gospodarki Komunalnej i Robót Publicznych. Zakład rozpoczął działalność, ale uchwała go powołująca, na co jeszcze przed głosowaniem wskazywała opozycja, zawierała prawne niedoróbki.
     7 stycznia br. wojewoda kujawsko-pomorski podjął decyzję uchylającą tę uchwałę grudziądzkiego samorządu. W uzasadnieniu wojewoda stwierdził, że w uchwale zawarte są błędne zapisy na temat prowadzenia przez zakład działalności gospodarczej i aby mogła ona wejść w życie, grudziądzka uchwała powinna zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z tym rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody nie zgodził się prezydent Grudziądza i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie podzielił jednak racji prezydenta Grudziądza i wydał wyrok przyznający rację wojewodzie.
     - Tajemnicą nie jest, że uchylenie uchwały grudziądzkiej Rady Miejskiej przez wojewodę kujawsko-pomorskiego zainspirowane zostało pismem posła Bogdana Derwicha - _mówi Izabala Gajewska-Giemza, kierownik Biura Prezydenta Grudziądza. - O wszczęciu postępowania nadzorczego przez wojewodę powiadomieni zostaliśmy w Wigilię ubiegłego roku, a wyjaśnienia kazano złożyć do 29 grudnia. Prawnicy Urzędu Miejskiego odnosząc się do argumentacji wojewody byli zdania, że ani ustawa o samorządzie gminnym, ani przepisy wynikające z ustawy o finansach publicznych, jak i ustawa o gospodarce komunalnej czy ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych nie nakazują publikacji tego typu uchwały. Sąd w tej kwestii przychylił się jednak do opinii wojewody, wskazał za to, że chybiony jest zarzut dotyczący prowadzenia przez zakład działalności gospodarczej.
     Jak poinformowano nas w Ratuszu, Zakład Gospodarki Komunalnej i Robót Publicznych pokrywa wszystkie swoje wydatki i koszty funkcjonowania osiąganymi przychodami z robót remontowych i porządkowych, wykonywanych na rzecz miasta i eksploatacji wysypiska. W Zakładzie pracuje obecnie 105 osób i 19 stażystów, zatrudnionych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych.
     
- To prawda, że wystosowałem do wojewody kujawsko-pomorskiego pismo w sprawie uchwały Rady Miejskiej, która powoływała do życia Zakład Gospodarki Komunalnej i Robót Publicznych w Grudziądzu - wyjaśnia poseł Bogdan Derwich - _ponieważ jest ona kolejnym, niepokojącym przykładem łamania prawa przez grudziądzki samorząd. Trudno mieć do mnie pretensje, że wojewoda tę uchwałę uchylił. Gdyby nie zawierała ona błędów i była zgodna z obowiązującym przepisami, sąd nie podtrzymałby przecież decyzji wojewody. Nie chodzi mi o pozbawienie kogokolwiek pracy, ale o przestrzeganie prawa.
     - Wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy o pisemne uzasadnienie tego wyroku - mówi Małgorzata Malinowska, wiceprezydent Grudziądza. - Ponieważ nie ma on klauzuli natychmiastowej wykonalności, zakład funkcjonować będzie dalej, a my będziemy się odwoływać od wyroku i wystąpimy o jego kasację.

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie