W Grudziądzu i okolicy jest wiele firm, w których pracują osadzeni. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych pracowników. Niczym nie odstają, a niektórzy to nawet dobrzy fachowcy - podkreśla Marek Krzyżanowski, właściciel Hurtowni Materiałów Meblowych w Grudziądzu. I dodaje: - Są zdyscyplinowani, a teraz to ważna i pożądana cecha.
Firma Marka Krzyżanowskiego zatrudnia kilkunastu więźniów z ZK nr 2 głównie na stanowiskach stolarzy i magazynierów. - W dzisiejszych czasach ciężko o pracowników. Decydując się na współpracę z zakładem karnym miałem tę pewność, że będę miał ręce do pracy - zaznacza Marek Krzyżanowski.
Więcej w portfelu pracodawcy
Wśród korzyści dla pracodawców zatrudniających osadzonych są też finanse. M.in.:
★zwrot kosztów w wysokości 35 proc. pensji jaką otrzymuje zatrudniony więzień z tytułu ponoszonych kosztów zatrudnia ★pracodawca nie odprowadza składki zdrowotnej, nie ma też potrzeby wypłacania zasiłku chorobowego gdy zatrudniony więzień przebywa na zwolnieniu lekarskim
★osadzonemu przysługuje - po roku nieprzerwanej pracy - w czasie odbywania kary - 14 dni „urlopu”, a nie 26 dni.
★pracodawca zatrudniający skazanych może ubiegać się o dotacje bądź niskooprocentowane pożyczki z funduszu publicznego
Oprócz tego, że zyskują przedsiębiorcy, także dla osadzonych praca jest formą resocjalizacji. - To namiastka normalności. Wolności. Odcięcia na kilka godzin od tego co jest za kratami - mówi Karol, który odbywa karę w ZK nr 2. Od miesiąca pracuje w „Chłodni”. - Praca nie lekka. Jest ciężko fizycznie. Są zmiany. Ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia - dodaje osadzony. - Najbardziej cieszę się z tego, że dzięki zarobionym pieniądzom mogę pomóc rodzinie.
PISALIŚMY TEŻ:Więzienie w Grudziądzu zachęca lokalne firmy do zatrudniania skazanych
W ZK nr 2 obecnie przebywa 274 więźniów. Zdecydowana większość pracuje. Zarówno w systemie wolnościowym, czyli poza jednostką u zewnętrznych kontrahentów oraz na terenie ZK. - Dla części z nich zwykle to pierwsza praca w życiu, pierwsze zarobione pieniądze - przyznaje kpt. Marta Mazurska, rzecznik prasowy ZK nr 2 w Grudziądzu. - Poprzez aktywizację zawodową osadzeni uczą się nowych nawyków, odpowiedzialności.
Do pracy odpłatnej codziennie wychodzi 104 osadzonych: 39 na terenie ZK i 65 poza jednostką. Ta grupa głównie pracuje przy produkcji okien, rolet, obuwia, a także w branży spożywczej i meblarskiej. Ponadto 96 więźniów pracuje nieodpłatnie.
Otwarci na współpracę
By starać się jeszcze bardziej resocjalizować osadzonych i aktywizować zawodowo, ZK nr 2 właśnie skończył remont mini hali o pow. ponad 218 m.kw. z przeznaczeniem na zatrudnienie skazanych. - Zachęcamy przedsiębiorców do skorzystania z naszej oferty i wynajęcia pomieszczeń - mówi kpt. Mazurska.
WARTO PRZECZYTAĆ: Grudziądz: Więźniowie remontują miejskie kamienice
Obiekt znajduje się na terenie ZK nr 2.Hala jest dwukondygnacyjna. Na parterze pomieszczenie dedykowane jest najbardziej pod magazyn. Na pierwszym piętrze może odbywać się produkcja. Jest tutaj również pomieszczenie dla funkcjonariuszy służby więziennej, którzy będą pełnili nadzór nad pracującymi więźniami. Są także pomieszczenia socjalne oraz toalety i prysznice.
Jednostka oferuje atrakcyjną stawkę za dzierżawę oraz „media” i... ręce do pracy. Osadzonych. Zainteresowani współpracą powinni kontaktować się z Zakładem Karnym nr 2 w Grudziądzu. Tel. (56) 668-97-00 / (56) 668-97-66
*Imię osadzonego zostało zmienione
