Dobiegły końca prace remontowe na brodnickim zakolu - przystani kajakowej. Oficjalne otwarcie w najbliższą niedzielę. Jednak pytania o funkcjonowanie obiektu już się pojawiają. - Będzie można korzystać za darmo z kuchni, placu rekreacyjnego i miejsca na grill? - dopytują mieszkańcy. - Pewnie będzie trzeba płacić, bo podobno jest wyposażona kuchnia - mówią kolejni. - A jest tam monitoring? Jak nie, to pewnie wszystko rozkradną - dodają kolejni rozmówcy.
Rozwiejmy wszelkie wątpliwości
- Opracowany został regulamin, który będzie podany do wiadomości na oficjalnym otwarciu - mówi Zdzisława Marciniak z brodnickiego urzędu i dodaje: - Za nadzór obiektu będzie odpowiedzialny OSiR, będą tam przebywać pracownicy, do których trzeba będzie zgłosić wcześniej chęć spędzenia czasu - w przypadku większych grup. Obiekt jest monitorowany, ale jeśli chcemy, by długo służył mieszkańcom trzeba o niego zadbać.
Grupy zorganizowane - czy to turystów, czy mieszkańców, chcących spędzić na zakolu dłuższy czas będą to mogły zrobić nieodpłatnie. Trzeba będzie tylko zgłosić się do pracowników OSiR by ustalić termin pobytu, zapoznać się z regulaminem. Do dyspozycji osób wypoczywających na zakolu będzie wyposażona kuchnia, bieżąca woda, toalety, parkingi, plac zabaw, miejsca parkingowe i miejsca na rozbicie namiotów, czy też pozostawienie kajaków.
- Informacje o wyremontowanym zakolu już dotarły do kajakarzy, dwa dni po jego otwarciu ma do nas przypłynąć ok. 70-osobowa grupa, która chce w tym miejscu spędzić czas. Podkreślam, że z atrakcji zakola będzie można korzystać za darmo, po zapoznaniu się z regulaminem - dodaje Zdzisława Marciniak.
Oficjalne otwarcie zaplanowano na najbliższą niedzielę o godz. 16. W programie festynu, który tego dnia zostanie zorganizowany zaplanowano między innymi: występy zespołów artystycznych: muzycznych i tanecznych, poczęstunek grochówką i kiełbaskami, gry i zabawy sportowe, zajęcia animacyjne dla dzieci, pokazy ratownictwa medycznego.
Zobacz także: Przygoda czeka w lesie, na Pojezierzu brodnickim
Przypomnijmy, że wykonanie projektu budowlano-wykonawczego i realizację zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" urząd zlecił wyłonionej w przetargu brodnickiej firmie Rejbud. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1 mln 200 tys. zł, w tym dofinansowanie unijne (RPO) to kwota wynosząca ponad 640 tys. zł.
Dostosowano istniejące budynki do potrzeb nowych funkcji z uwzględnieniem ich rozbudowy i przebudowy. Zagospodarowano teren poprzez budowę: drogi dojazdowej, parkingu dla samochodów osobowych oraz samochodów transportujących kajaki, parkingu rowerowego (stojaki). Powstał wielofunkcyjny plac, ustawiono tzw. małą architekturę, w tym ławki, miejsce na ognisko i grilla oraz tablicę informacyjną z zasadami użytkowania terenu. Poza tym, zostały uporządkowane tereny zielone nad brzegiem Drwęcy. Nowej jakości nabrał basen rzeczny. Powstało pole namiotowe, urządzono i ogrodzono plac zabaw oraz tzw. strefę wypoczynkowo-rekreacyjną z zadaszonymi stolikami oraz boiskiem do gry w piłkę siatkową. Na gości czeka także wyposażona w najpotrzebniejszy sprzęt kuchnia, świetlica oraz pomieszczenia sanitarne.
Czytaj e-wydanie »