Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończono działania zapobiegawcze przy rurociągu „Przyjaźń” w pow. włocławskim. Planowane są kolejne badania [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Tak wyglądało usuwanie skutków awarii rurociągu "Przyjaźń", do którego doszło jesienią 2022 roku. Specjalne cysterny transportowały zebraną ropę w wyznaczone miejsca w celu utylizacji.
Tak wyglądało usuwanie skutków awarii rurociągu "Przyjaźń", do którego doszło jesienią 2022 roku. Specjalne cysterny transportowały zebraną ropę w wyznaczone miejsca w celu utylizacji. PC
Do awarii rurociągu „Przyjaźń” w powiecie włocławskim doszło jesienią 2022 roku. Po kilku miesiącach - w marcu 2023 roku zakończono działania zapobiegawcze szkodzie w środowisko w związku z rozszczelnieniem rurociągu. Spółka przedstawiła także wyniki laboratoryjnych analiz wody i gruntu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Włocławku planuje kolejne badania.

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

Do awarii rurociągu doszło z dala od zabudowań

Rurociąg „Przyjaźń” to największy na świecie system rurociągów, który łączy Syberię z Europą Środkową. Dostarcza ropę. Do rozszczelnienia jednej z nitek rurociągu „Przyjaźń” w miejscowości Żurawice w gminie Boniewo (powiat włocławski) doszło 11 października 2022 roku. Do awarii doszło na polu kukurydzy, w miejscu oddalonym od zabudowań.

W środę 12 października 2022 roku na miejscu zdarzenia pracowali między innymi inspektorzy delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Włocławku. Ich zadaniem była ocena skali zanieczyszczenia środowiska. Małgorzata Saługa, kierowniczka delegatury (WIOŚ) we Włocławku, przekazała nam wtedy, że w wyniku wycieku zanieczyszczona została gleba. Przeprowadzono też oględziny, by ustalić, czy doszło do zanieczyszczenia cieków wodnych.

- Na chwilę obecną nie stwierdzamy takiego zanieczyszczenia, w pobliżu nie ma żadnych cieków, ani zbiorników wodnych, które mogły ulec zanieczyszczeniu - powiedziała dla Gazety Pomorskiej - w październiku 2022 roku - Małgorzata Saługa.

Dyrektorka włocławskiego oddziału WIOŚ dodała też, że w odległości kilku kilometrów od miejsca zdarzenia znajdują się dwa ujęcia wody pitnej. Jedno (dla gminy Chodecz) zlokalizowane jest w odległości 6 km. Działało bez zmian. Natomiast ujęcie wody pitnej dla gminy Boniewo zlokalizowane 1,5 km od miejsca awarii, zostało profilaktycznie wyłączone. Choć - jak podkreślała wtedy Małgorzata Saługa - nie stwierdzono wyrzutu zanieczyszczenia.

Przypomnijmy też, że firma PERN uszkodzoną nitkę rurociągu naprawiła jeszcze w październiku 2022 roku i od razu rozpoczęła rekultywację gruntu.

Ponad 4 hektary terenu objęto działaniami zapobiegawczymi

W drugiej połowie marca 2023 roku spółka PERN eksploatująca rurociąg, poinformowała o zakończeniu działań zapobiegawczych szkodzie w środowisku w związku z rozszczelnieniem rurociągu tłoczącego ropę naftową.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Łączna powierzchnia terenu, który objęty został działaniami zapobiegawczymi, to ponad 4 hektary. W ramach prowadzonych działań wykonano następujące czynności:

  • odpompowano 1000 m3 ropy z rozlewiska,
  • zebrano 97,42 Mg ropy naftowej z powierzchni lustra wody zastoisk wodnych,
  • zebrano i przekazano do unieszkodliwienia 806,74 Mg zanieczyszczonej biomasy roślinnej,
  • wybrano i przekazano do unieszkodliwienia 15 194,02 Mg zanieczyszczonego gruntu.

„Działania zapobiegawcze polegały w pierwszej kolejności na zatrzymaniu wycieku, wymianie uszkodzonego odcinka rurociągu i odpompowaniu ropy naftowej z rozlewiska. W kolejnych etapach usuwano zanieczyszczony grunt i biomasę roślinną. Z uwagi na podmokły charakter terenu niezbędne było również usunięcie ropy naftowej z zastoisk wodnych” – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Takie są wyniki badań próbek wody i gruntu

Warto zaznaczyć, że spółka przedstawiła wyniki analiz laboratoryjnych próbek gruntu i wody. Wynika z nich, że na obszarze objętym awarią nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych w glebie i w wodzie w odniesieniu do obowiązujących przepisów. 21 marca 2023 roku oględziny na wspomnianym terenie przeprowadzili inspektorzy włocławskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

WIOŚ – jeszcze w kolejnych dniach – planuje pobierać próbki gleby do badań laboratoryjnych, żeby potwierdzić usunięcie skutków jesiennej awarii ropociągu.

„Wskazać należy, iż dopuszczalna zawartość węglowodorów ropopochodnych w glebie jest wyższa niż w wodzie, z tego względu istnieje możliwość wymywania substancji ropopochodnych z gleby i tworzenie się filmu zanieczyszczeń na powierzchni wody. W związku z tym, w najbliższych miesiącach, Delegatura WIOŚ we Włocławku będzie prowadzić bieżący nadzór nad tym terenem” – dodaje WIOŚ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska