
Żurek na zakwasie - przepis
Liczba porcji dla 6-7 osób.
Czas przygotowania: ok 30 minut.
Składniki: 2 litry bulionu warzywnego lub mięsnego, 500 g zakwasu na żurek, 300 g białej kiełbasy parzonej, 300 g boczku parzonego lub wędzonego, 6 łyżek śmietanki 30%, 2 łyżki majeranku, 2 łyżeczki czosnku granulowanego, sól i pieprz do smaku, opcjonalnie chrzan do smaku, jajka ugotowane na twardo.
Przygotowanie: Zagotuj bulion w dużym garnku. Dodaj białą kiełbasę i boczek, pogotuj 10 minut. Zakwas przełóż do garnka lub naczynia, dodaj wodę i rozmieszaj. Wlej zakwas do żurku przez sitko, by pozbyć się grudek. Dodaj przyprawy i pogotuj całość jeszcze 10 minut. Wyjmij kiełbasę i boczek na osobny talerz. Śmietankę zahartuj tzn. przelej do miseczki i dodaj do niej kilka łyżek gorącego żurku, rozmieszaj i wlej całość do garnka. Pogotuj żurek jeszcze ok. minutę. Do każdego głębokiego talerza włóż jajka, kawałki obranej ze skórki kiełbasy i boczku. Żurek podawaj z chlebem i chrzanem. Smacznego!

Czym różni się żurek od barszczu białego?
Te dwie zupy różnią się składem i konsystencją. Inna jest baza, czyli zakwas. Zakwas na żurek robi się z mąki razowej żytniej, a do białego barszczu - z mąki pszennej. Żurek zazwyczaj jest bardziej gęsty niż barszcz a jego kolor jest intensywnie szary. Barszcz biały jest lżejszy, może być na samej białej kiełbasie.

Jak przechowywać zakwas?
Jeśli nie planujesz od razu użyć zakwasu, najlepiej go przelać do szczelnego słoika lub butelki i trzymać w lodówce. Może tam stać nawet kilka tygodni.

Jaka mąka na zakwas?
Do zakwasu na żurek najlepsza jest mąka żytnia:
Mąka żytnia razowa (typ 2000) - najlepsza do zakwasu, ponieważ zawiera najwięcej otrębów i składników odżywczych, co wspomaga fermentację.
Mąka żytnia chlebowa (typ 720) - dobra opcja, jeśli chcemy uzyskać łagodniejszy smak zakwasu.
Mąka żytnia (typ 1400, sitkowa) - pośredni wybór między razową a chlebową.
Można dodać też skórkę chleba na zakwasie, by przyspieszyć fermentację.