Zobacz wideo. Koronawirus zamyka przedszkola i żłobki. Zmiany w placówkach oświatowych
Rodzice małych dzieci muszą uzbroić się w cierpliwość. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem (w piątek 26 marca 2021 w Polsce odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków - 35 143) rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń, także w funkcjonowaniu placówek oświatowych.
To też może Cię zainteresować
Przedszkola i żłobki zamknięte
Od soboty 27 marca 2021 roku wszystkie przedszkola i żłobki zostają zamknięte. Przypomnijmy, że funkcjonowały one nieprzerwanie mimo pandemii od 6 maja 2020, gdy zostały ponownie otwarte po przerwie spowodowanej pojawieniem się koronawirusa w Polsce. Niestety, w ostatnich dniach coraz więcej oddziałów przedszkolnych kierowanych było na kwarantannę i placówki te funkcjonowały w ograniczonym zakresie bądź były całkowicie zamknięte.
Od soboty 27 marca 2021 z opieki w żłobkach i przedszkolach mogą korzystać wyłącznie dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych.
Rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy
W związku z zamknięciem przedszkoli i żłobków rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jest on przyznawany, m.in. gdy przysługuje on m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta lub działa w ograniczonym zakresie w związku z Covid-19.
- O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może w tym czasie zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.
W szkołach specjalnych zajęcia stacjonarne.
Na razie do szkół nie wracają klasy I-III szkół podstawowych ani ich starsi koledzy z klas IV-VIII. Zdalnie będzie się też dalej uczyć młodzież ze szkół ponadpodstawowych.
Nadal stacjonarnie będą natomiast działać szkoły specjalne. Tu zajęcia organizowane są na życzenie rodzica.
W formie stacjonarnej mogą być również prowadzone zajęcia w domach kultury.
Obostrzenia wprowadzone przez rząd obowiązują od 27 marca 2021 do 9 kwietnia 2021.
