Zapiekanka z Brus
Dostałam ten przepis w Borach Tucholskich, a konkretnie w Brusach od przemiłej pani Basi. Warty skosztowania!
Trzeba ugotować w łupinach niecały kilogram ziemniaków, ale na półtwardo. Potem pokroić je na plastry. W garnuszku stopić łyżkę masła, dodać łyżkę mąki i zrobić białą zasmażkę, którą należy rozprowadzić szklanką zimnego mleka. Musi być dość gęsty, biały i bez grudek. Doprawiamy go solą i gałką muszkatołową. Żaroodporne naczynie smarujemy masłem, wysypujemy bułką tartą. Układamy pierwszą warstwą ziemniaków i zalewamy ją sosem. Na wierzch sypiemy starty ser typu gouda. I tak kładziemy kolejne warstwy zapiekanki. Ostatnia musi być obfitsza w sos i w ser, a jeszcze wierzch warto posypać bułką tartą. Piec należy w 180 stopniach, aż utworzy się chrupiąca rumiana skórka.
Inna wersja zapiekanki przewiduje ziemniaki przekładane usmażonym z cebulką mielonym mięsem, które leżą pod pierzynką ze śmietany i sera żółtego. Można także wykorzystać grzyby, albo zwyczajną kiełbasę. Zawsze farsz trzeba najpierw usmażyć.
Papryka z ryżem
Nasza wyjątkowo wierna Czytelniczka, zawsze dzieląca się z nami smakowitymi recepturami, pani Dorota Kostuj z Bydgoszczy i tym razem podzieliła się z nami przepisem na danie z papryki. To takie jakby specyficzne risotto. Bardziej polskie niż włoskie...
Trzeba przygotować następujące produkty: pół kg papryki, pół kg pomidorów, 30 dkg cebuli, 30 dkg ryżu, 30 dkg boczku wędzonego, 3 ząbki czosnku, 1 kostka przyprawy do zup, sól.
Cebulę pokroić w talarki, boczek pokroić w kostkę i zarumienić na nim cebulę. Przełożyć do garnka i dodać ryż i smażyć stale mieszając około 5 minut. Zalać szklanką wody z rozpuszczoną w niej kostką rosołową. Paprykę pokroić na wąskie paski, a pomidory podzielić na małe cząstki. Dodać do ryżu i wymieszać. Dusić powolutku i pod przykryciem około 10 - 15 minut. Na końcu dodać roztarty czosnek z solą, jeszcze raz delikatnie wymieszać, zgasić gaz, a przykryty garnek odstawić na 10 minut, zanim danie rozłożymy na talerze. Koniecznie trzeba je posypać zieloną pietruszką, która podkreśli smak potrawy.
Karkówka pana Jana
Pan Janek z Borów Tucholskich danie to przyrządza dla przyjaciół, którzy go odwiedzają latem.
Potrzebne są następujące składniki:
1 kg karkówki
1/2 kg pieczarek
1 duży kubek dobrej śmietany
bułka tarta
sól, pieprz, olej
Karkówkę i pieczarki trzeba dość grubo pokroić na plastry. Mięso - posolone i posypane pieprzem - obtaczamy w bułce tartej i smażymy na oleju. Doprawiamy solą i pieprzem także pieczarki. Układamy karkówkę i pieczarki - naprzemiennie - w dużej brytfannie i całość polewamy śmietaną. Od czasu do czasu brytfannę wyjmujemy w piekarnika i potrząsamy nią, aby na wierzchu dania nie utworzył się brzydki kożuch. Gdy mięso jest miękkie podajemy danie z ziemniakami z wody i z koperkiem.
Pan Jan podrzucił nam pomysł na podobne danie, ale z innym mięsem - choćby z wołowiną i z grzybami leśnymi.
Gulasz z Borów Tucholskich
Składniki:
15 sporych, ale młodych grzybów - podgrzybki, koźlaki, prawdziwki
1 kg polędwicy wołowej
2 średnie cebule
2 średnie marchewki
250 g śmietany
sól, pieprz
Mięso kroimy na plastry i delikatnie obsmażamy na oleju. Grzyby i warzywa kroimy w plastry i też smażymy. Układamy warstwami w brytfance doprawiając sola i pieprzem. Zalewamy śmietaną i dusimy - potrząsając brytfanką od czasu do czasu, aż mięso będzie miękkie. Na końcu posypujemy dużą ilością posiekanej zielonej cebulki. Podajemy z tłuczonymi - z masłem i śmietaną - ziemniakami.
Mroczański pieróg z grzybami
Pani Izabela z Mroczy podzieliła się z nami przepisem swojej babci Leokadii na pieróg z kapustą i grzybami. Potrzebne są następujące składniki:
Na ciasto:
trochę więcej niż szklanka mąki
3/5 kostki masła
2 żółtka
3 łyżki dobrej śmietany
sól
Na farsz:
1 główka kapusty
1 duża cebula
3 łyżki masła
pół kg świeżych borowików lub dwie garście suszonych (mogą być także inne grzyby)
2 plastry boczku lub surowej szynki
2 jaja ugotowane na twardo
sól, pieprz.
Mieszamy wszystkie składniki na kruche ciasto i szybko je siekamy nożem. Zagniatamy i lokujemy w lodówce na pół godziny. Świeże grzyby siekamy, suszone moczymy przez noc i też siekamy. Smażymy z cebulą i boczkiem na odrobinie oleju z dodatkiem 3 łyżek masła. Dodajemy cienko poszatkowaną kapustę, którą wcześniej ugotowaliśmy w osolonej wodzie. Doprawiamy farsz solą i pieprzem, dobrze mieszamy i dodajemy posiekane 2 jaja ugotowane na twardo. Z lodówki wyjmujemy ciasto i rozwałkowujemy na placek. Ciasto nie powinno być grube. Nakładamy farsz na połowę ciasta, przykrywamy drugą połową i zlepiamy końce, skręcając je jak przy klejeniu pierogów. Układamy na posmarowanej masłem blaszce, smarujemy rozbełtanym jajem, aby po upieczeniu pieróg ładnie się błyszczał. Pieczemy przez pół godziny w temperaturze 200 stopni. Podajemy z zimnym masłem na każdej porcji...
Pana Piotra Kempę na dwa obiady w "Jermirze" zapraszają właściciele tego lokalu. Za dwa fajne i smakowite dania regionalne, które nam podesłał na konkurs. Gratulujemy!
Gołąbki w białym sosie z żurku
Dwie główki kapusty świeżej lub kiszonej ugotować w osolonej wodzie. Następnie przekroić na pół, obrać każdy liść osobno. 0,25 kg ryżu wypiec w piecu z masłem lub ugotować w podwójnej ilości wody na pół miękko. Do ryżu dodać dwie posiekane i zarumienione na tłuszczu cebule, kilka ugotowanych i posiekanych grzybków. Zmielić 0,25 kg wieprzowiny bez kości (karkówki). Wszystkie składniki wymieszać i doprawić do smaku pieprzem i solą. Farszem nadziewać liście. Boki ułożyć do środka i zwijać rulony, gołąbki układać jeden obok drugiego w rondlu. Zagotować litr barszczu żytniego, zalać nim gołąbki i dusić pod przykryciem na wolnym ogniu tak długo, aż będą całkowicie miękkie, a sos wystarczająco gęsty. Na koniec zaprawić łyżeczką lub łyżką mąki i kwaśną śmietaną.
Szablok z zacierkami
1/3 kg fasoli namoczyć na noc, a następnie ugotować w tej samej wodzie do miękkości. Dodać 1/3 kg drobno pokrojonych ziemniaków i także ugotować do miękkości. Ze szklanki mąki, jajka i szczypty soli zagnieść ciasto na zacierki. Zacierki wrzucić do zupy i zagotować. Rozpuścić na patelni 3 łyżki tłuszczu (smalcu lub masła) i zrumienić 2-3 drobno pokrojone cebule, zagęścić 2 łyżkami mąki, rozprowadzić zimną wodą i dodać do zupy. Zagotować, dodając do smaku 3 ząbki roztartego czosnku, sól, majeranek, ocet i cukier do smaku.
Czytaj e-wydanie »