Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacą za krzywdy ofiarom III Rzeszy

Jolanta Zielazna [email protected]
Wojna zabrała dzieciom beztroskie lata, zostawiła niezatarty ślad w ich życiu. Niektórzy dopiero pierwszy raz dostaną wsparcie z Fundacji Pojednanie.
Wojna zabrała dzieciom beztroskie lata, zostawiła niezatarty ślad w ich życiu. Niektórzy dopiero pierwszy raz dostaną wsparcie z Fundacji Pojednanie. Fot. Archiwum
Wbrew pozorom takich osób wcale nie jest mało. Żyją z poczuciem krzywdy, bo choć musieli pracować dla III Rzeszy.

Tam pytaj

Tam pytaj

Szczegółowe informacje można uzyskać w FPNP w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.15-16.15, tel. (0-22) 629-73-35 lub (0-22) 695-99-61.

Jeśli macie państwo pytania - czekamy na telefony w redakcji "Gazety Pomorskiej" (0-52) 32-63-139. Postaramy się wyjaśnić wątpliwości.

Nie dostali żadnych odszkodowań. Pierwszy raz Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie swój program kieruje również do osób, które jeszcze nigdy nie otrzymały od niej żadnych świadczeń.

Można się starać o zasiłek socjalny lub na zakup leków specjalistycznych (tylko o jeden z nich). O pomoc mogą się starać nie tylko byli robotnicy. Także inne osoby, które doznały krzywd, a do tej pory nie otrzymały żadnych wypłat. Wnioski mogą też składać osoby, którym FPNP wsparcie już wypłaciła.

Dla kogo zasiłki
Poszkodowani starający się o pomoc finansową muszą się mieścić w jednej z poniższych grup:

- przeżyły własną śmierć (rozstrzelanie);
- jako dzieci (do 16 roku życia) straciły jedno z rodziców lub opiekunów w wyniku represji nazistowskich (obóz, więzienie, prace przymusowe);
- były skierowane przez Arbei-tsamt do pracy przymusowej na terenie przedwojennej Polski (w granicach z 31 sierpnia 1939 roku) do miejscowości leżącej co najmniej 100 km od miejsca zamieszkania i miały zakaz opuszczania miejscowości, w której pracowały;
- zostały skierowane do pracy przymusowej zarządzeniem gubernatora GG z 1.12.1940 roku i 22.04.1942 roku;
- mieszczą się w kategoriach osób, które były uprawnione do uzyskania świadczenia ze środków niemieckich i austriackich (w latach 2001-2006), ale dokumenty potwierdzające represje uzyskały lub przesłały do Fundacji Pojednanie zbyt późno, by uzyskać świadczenia;
- w wyniku bezpośrednich prześladowań nazistowskich utraciły zdrowie i z tego powodu były całkowicie niezdolne do pracy po wojnie albo straciły wzrok w wyniku eksplozji niewypałów czy niewybuchów pozostałych po wojnie w Polsce;
- na skutek eksplozji (bomb, min itp.) w latach 1939-1945 straciły wzrok, co spowodowało ich całkowitą niezdolność do pracy po wojnie (I grupa inwalidzka);
- o zasiłki mogą starać się także dzieci ofiar eksperymentów pseudomedycznych, które w wyniku eksperymentów przeprowadzonych na rodzicach mają problemy ze zdrowiem, a to im uniemożliwiło lub ograniczyło samodzielne życie i podjęcie pracy.

Co trzeba przysłać

Trzeba złożyć:
- wniosek;
- dołączyć dokumenty, potwierdzające trudną sytuację materialną lub zdrowotną (w zależności, o jaką pomoc poszkodowany się ubiega);
- konieczne są też dokumenty potwierdzające represje.

Zasiłek na zakup leków przeznaczony jest dla osób ciężko i przewlekle chorych (nowotwory, udar, parkinsonizm, choroba Alzheimera itp.), które muszą zażywać leki specjalistyczne. Trzeba więc wysłać aktualną informację (nie starszą niż pół roku) o stanie zdrowia (może to być zaświadczenie lekarskie, karta leczenia szpitalnego), które mówi o chorobie i potwierdza konieczność stosowania konkretnych leków (ich nazwy i dawkowanie powinny być wymienione).

Niezbędne jest też aktualna (nie starsza niż pół roku) informacja o dochodach (odcinek ostatniej emerytury/renty, zaświadczenie z ZUS czy KRUS). W przypadku małżeństw potrzebne jest też zaświadczenie o dochodach współmałżonka.

Do wniosku mogą być dołączone faktury (na nazwisko wnioskodawcy), potwierdzające zakup specjalistycznych leków w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zasiłek socjalny przeznaczony jest dla osób, których dochód wynosi do 1200 zł netto (jeśli jest to osoba samotna) lub 1000 zł netto na osobę (w małżeństwie). Wobec tego wraz z wnioskiem trzeba przedstawić zaświadczenie o dochodach (z ostatniego pół roku) swoje i małżonka.

UWAGA! Jako zaświadczenie o wysokości dochodów nie jest brany pod uwagę PIT z poprzedniego roku.

Do kiedy
Wnioski można pobrać ze strony internetowej www.fpnp.pl, mają je także stowarzyszenia poszkodowanych.

Dokumenty przyjmowane są do 31 grudnia 2007 roku. Radzimy nie odkładać wysyłki na ostatnią chwilę. Część poszkodowanych nie dostała odszkodowań właśnie dlatego, że spóźniła się z wnioskami. Wszystko należy wysyłać do FPNP, ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa.

W pierwszej kolejności pieniądze mają trafić do osób najstarszych (90 i więcej lat) oraz tych, które do tej pory z FPNP nie dostały żadnego świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska