Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszamy na św. Jakuba! Starówka to nie tylko Szeroka

(MJ)
Łukasz Drygalski zaprasza na wielkie świętowanie na Jakuba
Łukasz Drygalski zaprasza na wielkie świętowanie na Jakuba Fot. Lech Kamiński
25 lipca po raz pierwszy świętować będzie jeden z bardziej zapomnianych zakątków Starego Miasta. - To miejsce z ciekawą historią i pulsem codziennego życia - mówi Łukasz Drygalski, pomysłodawca wielkiej fety na ul. św. Jakuba.

Dlaczego akurat tu? To proste! Łukasz od lat pracuje w toruńskim Radiu GRA, którego siedziba, podobnie jak redakcja "Gazety Pomorskiej" i tygodnika "Teraz Toruń" znajduje się w kamienicy przy św. Jakuba.

- Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić coś dla mikrospołeczności tego zakątka - opowiada Drygalski. - To specyficzna uliczka, przy której mieszka niewiele osób. To peryferia starówki, tu sporadycznie zaglądają zagraniczne wycieczki, a i mieszkańcy Torunia znają ten zakątek tylko ze słyszenia. Chcę pokazać torunianom, turystom, gościom, że Stare Miasto to nie tylko Szeroka, Rynek i kilka odnowionych uliczek. To także miejsca takie jak to - zapomniane, nieodkryte, ale z ciekawą historią.

Najlepszy przykład to XIV-wieczny kościół św. Jakuba, perła średniowiecznej architektury. Kto jeszcze nie zaglądał do mrocznego wnętrza tej świątyni, będzie miał okazję nadrobić zaległości. I to w towarzystwie przewodników z biura Copernicana, którzy przez całe popołudnie będą opowiadać o historii ulicy, dzielnicy, parafii, kościoła i całego nowego miasta.

Termin, na który zaplanowano święto, nie jest przypadkowy. 25 lipca to data imienin Jakuba.

Z hiszpańskim akcentem

Program imprezy wygląda naprawdę imponująco. Bawimy się już od godz. 13.30. I to dosłownie, bo śpiew, muzyka i taniec będą tego dnia dominować przy ul. św. Jakuba. Swoje występy zapowiedzieli już m.in. pianista Paweł Wakarecy, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zespół wokalny Kwadrans, który wykona niezapomniane piosenki Kabaretu Starszych Panów, a także Trio Jazzowe. Ośrodek Chopinowski w Szafarni, który również włączył się w całe przedsięwzięcie, przywiezie do Torunia m.in. repertuar pieśni hiszpańskich. Rytmy z Półwyspu Iberyjskiego i latynoamerykańskie zabrzmią też w występie grupy Q-rek Band, a na jednej ze scen odbędzie się pokaz tańca flamenco.

- Parafia i kościół leżą na znanym pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba, który biegnie do Santiago de Compostela w Hiszpanii - wyjaśnia Łukasz Drygalski. - Przygotowując się do święta naszej ulicy, nie mogliśmy pominąć wątku hiszpańskiego. Tym bardziej że Toruń walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 wspólnie z Pampeluną.

Wielki piernik i przegrzebki

W programie święta ulicy znajdą się też akcenty kulinarne. Jednym z punktów będzie degustacja miodów pitnych św. Jakuba, a także konkurs, w którym toruńscy restauratorzy zmierzą się w przygotowaniu przegrzebek - mowa o rodzaju małży morskich, zwanych również muszlami św. Jakuba. Specjalnie dla gości imprezy przygotowany zostanie gigantyczny piernik (1 na 1,5 m), przy którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Więcej szczegółów wkrótce na łamach "Pomorskiej", "Teraz Toruń" i na antenie Radia GRA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska