Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarezerwuj sobie czas na wycieczki! Wybierz się do Torunia albo znacznie dalej - w Beskid Śląski i na Podhale

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Już w środę 27 marca odbędzie się kolejna wycieczka krajoznawczo-piesza po Toruniu w ramach cyklu "60+ z PTTK". Na koniec uczestnicy zwiedzą wystawę stałą w Muzeum Etnograficznym
Już w środę 27 marca odbędzie się kolejna wycieczka krajoznawczo-piesza po Toruniu w ramach cyklu "60+ z PTTK". Na koniec uczestnicy zwiedzą wystawę stałą w Muzeum Etnograficznym Marek Weckwerth
To już koniec marca i przygotowania do Wielkanocy, ale turyści nie zamierzają wyłącznie świętować - przed nimi kolejne wycieczki po najbliższej okolicy i znacznie dalsze.

W środę 27 marca Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje LXXXIV wycieczkę krajoznawczo – pieszą po Toruniu w ramach cyklu "60+ z PTTK". Spotykanie o godz. 10.00 przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i św. Józefa (dojazd autobusem nr 11 - odjazd godz. 9.38 z pl. Rapackiego lub autobusem nr 40 - odjazd godz. 9.09 z Ligi Polskiej).

Tematyką wycieczki będą zwyczaje wielkanocne. Trasa (ok. 5 km) powiedzie przez Lasek Bielański, Góry Zajęcze, z zakończeniem w Muzeum Etnograficznym, w którym uczestnicy obejrzą stałą wystawę. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

44. Wielkanocny Rajd Rowerowy

W wielkanocny poniedziałek 1 kwietnia 2024 roku Klub Turystyki Kolarskiej PTTK "Przygoda" wspólnie z Oddziałem Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa i Urzędem Miasta Torunia zapraszają mieszkańców miasta i regionu do udziału w "44. Wielkanocnym Rajdzie Rowerowym".

Spotkanie turystów na rowerach odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne o godz. 10.00 na parkingu marketu "Netto" przy skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z ul. Polną.

To też może Cię zainteresować

Trasa 15-kilometrowego rajdu będzie prowadziła ul. Polną i dalej drogami leśnymi do osady leśnej Barbarka. Organizatorzy przeprowadzą konkurs na najładniejszą pisankę wykonaną osobiście przez uczestnika i przywiezioną ze sobą na imprezę, a także konkurencje rekreacyjno-sprawnościowe. Dla zwycięzców przewidziano nagrody. Celem imprezy jest propagowanie turystyki rowerowej oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Udział w rajdzie dla osób indywidualnych jest bezpłatny, jednak w przypadku grup, należy to zgłosić w Biurze Programowym Oddziału PTTK przy ul. Piekary 41 lub telefonicznie pod nr 56/ 622-29-21. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą wziąć udział jedynie pod opieką uprawnionej osoby.

Komandorem rajdu jest przodownik turystyki kolarskiej PTTK Jacek Joachimiak.

Wyprawa krajoznawcza w Beskid Śląski

Ten, kto chciałby wybrać się daleko poza nasz region, może zainteresować się propozycją autokarowej wycieczki krajoznawczej planowanej w dniach 11-14 kwietnia. Uczestnicy pojadą do Wisły w Beskidzie Śląskim.

W programie: 11.04 (czwartek) - przejazd z Bydgoszczy do Jastrzębia-Zdroju (zespół uzdrowiskowy, park zdrowy, drewniany kościół), Cieszyn (stolica dawnego Księstwa Cieszyńskiego - miasta pełnego zabytków, podzielonego graniczną rzeką Olzą na część czeską i polską, zwiedzanie z przewodnikiem tzw. "kościół łaski" - jedyny z 6-ściu powstałych - w posiadaniu ewangelików, stare miasto z rynkiem, wzgórze zamkowe ze słynną romańską rotundą. Przyjazd do Wisły (noclegi).

12.04 (piątek) - wyjazd do miejscowości Ustroń Polana (wjazd i zjazd kolejka linową na Wielką Czantorię - dalej dla chętnych spacer na szczyt: 995 m n.p.m.), Terlicko (Cierlicko w Republice Czeskiej - miejsce tragicznej śmierci słynnych lotników: Żwirki i Wigury), Frysztad (zabytkowa część Karviny z pałacem, rynkiem, farą), Wisła Mała (wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie - "śląskie morze" - olbrzymie jezioro zaporowe na rzece Wiśle), Goczałkowice (zapora), Goczałkowice-Zdrój (zespół uzdrowiskowy, Ogrody Kapias), Wisła (zwiedzanie centrum kurortu).

13.04 (sobota) - Jaworzyna (trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji, spacer po czeskiej i słowackiej stronie), Kamesznica (zespół dworski), Milówka (spacer nad Sołą, zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej zagrody góralskiej), Węgierska Górka (spacer do "Waligóry" - polskiego schronu bojowego z 1939 roku), Żywiec (zamek, park zamkowy, zabytkowe centrum), Tresna (zapora z elektrownią na Sole), Przełęcz Przegibek (spacer na szczyt Przegibek), Przełęcz Salmopolska (spacer), Wisła Malinka (skocznia narciarska).

14.04 (niedziela) - Bielsko-Biała (miasto powstało z połączenia leżącego na Śląsku Cieszyńskim Bielska - zwanego "Małym Wiedniem" i leżącej po drugiej stronie rzeki w Małopolsce Białej, z zabytkowym pochyłym rynkiem, kamieniczkami, zamkiem Sułkowskich, itp.), Pszczyna (zabytkowe centrum, zespół parkowo-pałacowy, cmentarz żydowski). Noclegi w Wiśle.

Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników (około 800 zł), obejmuje 3 noclegi, 3 śniadania i obiadokolacje, przejazd autokarem, wstępy, ubezpieczenie i parkingi. Przejazd kolejką, wstępy do muzeów, przewodnik - osobno płatne. 

Wyjazd w czwartek sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy) o godz. 06.00. 

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.

Wyprawa Krajoznawcza na Podhale

W dniach 18-21 kwietnia turyści zapraszani są na "43. Wyprawę Krajoznawczą - Podhale".

- Będziemy zwiedzać Podhale, czyli miejscowości między Spiszem i Orawą na północ od Zakopanego - zapowiada Tadeusz Frymark, organizator wyprawy

W programie między innymi: Pieniny Spiskie (wędrówka głównym grzbietem), Nowy Targ (stolica Podhala, Rynek, ratusz, kościoły, rez. Bór na Czerwonem), Łopuszna (dwór Tetmajera, kościół), Harklowa (kościół), Dębno (kościół wpisany na listę UNESCO), Ludźmierz (sanktuarium), Szaflary (kościół, pomnik, drewniana zagroda), Maruszyna (rez. Skała Rogoźnicka), Chochołów (muzeum, drewniana zabudowa), Bachledówka (sanktuarium) i inne oraz górskie wędrówki po uroczyskach, szczytach, punktach widokowych i innych atrakcjach na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych). 

Noclegi i wyżywienie u górali w Bańskiej Wyżnej (pokoje 2-4 osobowe). Dojazd autokarem. Koszt przejazdu, noclegu i wyżywienia ok. 800 zł (zależny od liczby uczestników - kalkulacja na 40 osób), wstępy płatne indywidualnie.

Zbiórka 6.20 przy Leroy Merlin (ul. Toruńska 101), odjazd 6.30 (z Fordonu - przystanek Twardzickiego/Witosa o 6.00, z Solca Kujawskiego - przystanek za Rynkiem o 6.55). 

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark Kontakt: tel. 602 239 253, e-mail  [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska