Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy po 12 lipca. Do kiedy można z niego korzystać? Czy zasiłek opiekuńczy został wydłużony?

(maw)
123RF
Kolejny raz wydłużono okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje zarówno w przypadku zamknięcia placówki opieki z powodu koronawirusa, jak i w sytuacji podjęcia przez rodzica decyzji o nieposłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola.

Jeszcze w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w poranku rozgłośni katolickich "Siódma – Dziewiąta" powiedziała, że resort nie zamierza po raz kolejny przedłużać zasiłku. Kilka godzin później zapadła jednak decyzja o przyznaniu prawa do dodatkowego zasiłku na kolejne dwa tygodnie, czyli do 26 lipca.

- W ten sposób chcemy wspierać rodziców. Zależy nam, by nie musieli się martwić o opiekę nad dzieckiem np. w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola w związku z zagrożeniem koronawirusem - przekonuje Marlena Maląg.- W ten sposób chcemy wspierać rodziców. Zależy nam, by nie musieli się martwić o opiekę nad dzieckiem np. w sytuacji zamknięcia żłobka czy przedszkola w związku z zagrożeniem koronawirusem - przekonuje Marlena Maląg.

Rodzice sami podejmują decyzję

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu koronawirusa. O zasiłek mogą także wnioskować ubezpieczeni rodzice starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci. Zasiłek dostaną również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, jeżeli nie mogą one uczęszczać do swojej placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa. Tak jak do tej pory zasiłek opiekuńczy przysługuje także, gdy nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Dane w oświadczeniu muszą być poprawne i kompletne

Zasady korzystania z zasiłku nie zmieniły się. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony www.zus.pl.

- Każdy z tych wniosków rozpatrujemy pod kątem kompletności dokumentów i podlegania do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty. Należy zwrócić uwagę, by dane w oświadczeniu były poprawne i kompletne. Musi znaleźć się m.in. informacja czy był drugi rodzic/współmałżonek mogący zapewnić opiekę dziecku - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Każdy z tych wniosków rozpatrujemy pod kątem kompletności dokumentów i podlegania do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty. Należy zwrócić uwagę, by dane w oświadczeniu były poprawne i kompletne. Musi znaleźć się m.in. informacja czy był drugi rodzic/współmałżonek mogący zapewnić opiekę dziecku - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Z kolei pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, powinien przekazać oświadczenie ubezpieczonego w ciągu 7 dni do ZUS-u wraz z drukiem Z-3 lub Z-3a.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska