Radni miejscy jednogłośnie poparli nadanie tytułów trzem osobom związanym z naszym miastem.
Kapituła, której przewodniczy Ewa Gerka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej, uznała, że na szczególne wyróżnienie zasługują: artysta plastyk Stanisław Lejkowski, ks. Zbigniew Walkowiak - były proboszcz fary oraz chełmnianin Marek Motylewski - dyrektor w firmie „Mondi” w Świeciu.
Stanisław Lejkowski jest najstarszy w tym gronie. Ma 86 lat. Skończył szkołę podstawową i gimnazjum w Chełmnie, Liceum technik Plastycznych w Bydgoszczy oraz wydział sztuk pięknych na UMK w Toruniu.
- Zaprojektował pomnik walki i męczeństwa w Chełmnie, jest współautorem pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich i tablic pamiątkowych Akademii Chełmińskiej, G. G. Gorczyckiego i Jana Schmeltera - wymienia Tatiana Syta, sekretarz Urzędu Miasta Chełmna. - Był piłkarzem m.in. Chełminianki, w okresie powojennym zaangażował się w tworzenie ZHP. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej miał już swoją wystawę w 2009 roku, otwarcie kolejnej - z okazji 60-lecia pracy twórczej - zaplanowano na 12 listopada.
Zbigniew Walkowiak jest dobrze znany chełmnianom. Ponad 50-letni ksiądz przez ostatnich jedenaście lat, od 2004 roku, był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
- To niekwestionowany fachowiec w dziedzinie konserwacji zabytków - podkreśla Tatiana Syta. - Gdy pełnił funkcję proboszcza w mieście wykonano wiele remontów kościołów, oddał do użytku taras widokowy. Z zaangażowaniem kontynuował kult św. Walentego. Otwarty na współpracę z instytucjami kultury i organizację różnych imprez, m.in. w farze. Przekazał kaplicę Św. Marcina na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 z przeznaczeniem pod bibliotekę.
W zacnym gronie znalazł się również Marek Motylewski.
- Od wielu lat związany z branżą papierniczą i firmą „Mondi” Świecie - podkreśla Tatiana Syta. - Inicjator i pomysłodawca ważnych imprez kulturalno-sportowych. Inicjator „Święta Papieru”, do którego zaprosił chełmnian. Dzięki niemu pierwszy raz w Chełmnie rozgrano triathlon olimpijski, z udziałem mieszkańców naszego miasta zorganizował wiele projektów, m. in. „Pamięć i Tolerancja”, „Od wschodu do zachodu słońca” czy „Tolerancja poprzez futbol”. To Marek Motylewski zabiegał o to, aby Chełmno było partnerem i uczestniczyło w tych projektach. Wspiera też uczniów naszej szkoły specjalnej.
Radni zgodnie zaaprobowali wszystkich kandydatów. Akty nadania tytułu oraz pamiątkowe odznaczenia zostaną im wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta Chełmna, w ratuszu 28 grudnia.
- Wzruszyłem się, gdy dotarła do mnie informacja, że zostaną wyróżniony tytułem „Zasłużony dla miasta Chełmna” - mówi Marek Motylewski. - Bylem zaskoczony i poruszony. To wyróżnienie dla całej grupy, która realizuje ze mną projekty. Współpraca z chełmnianami jest zawsze przyjemnością. Do tego miasta mam nieskrywany sentyment, jestem lokalnym patriotą. W Świeciu mówią nawet, że jestem „zboczony na Chełmno”.
