Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zasłużony dla miasta Chełmna”. Nominowani: ksiądz, dyrektor i artysta

Monika Smól
Trzech kandydatów do tytułu „Zasłużony dla miasta Chełmna” zyskało pozytywne opinie.
Trzech kandydatów do tytułu „Zasłużony dla miasta Chełmna” zyskało pozytywne opinie. Archiwum GP
Odbiorą akty nadania tytułu „Zasłużony dla miasta Chełmna”.

Radni miejscy jednogłośnie poparli nadanie tytułów trzem osobom związanym z naszym miastem.
Kapituła, której przewodniczy Ewa Gerka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej, uznała, że na szczególne wyróżnienie zasługują: artysta plastyk Stanisław Lejkowski, ks. Zbigniew Walkowiak - były proboszcz fary oraz chełmnianin Marek Motylewski - dyrektor w firmie „Mondi” w Świeciu.

Stanisław Lejkowski jest najstarszy w tym gronie. Ma 86 lat. Skończył szkołę podstawową i gimnazjum w Chełmnie, Liceum technik Plastycznych w Bydgoszczy oraz wydział sztuk pięknych na UMK w Toruniu.

- Zaprojektował pomnik walki i męczeństwa w Chełmnie, jest współautorem pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich i tablic pamiątkowych Akademii Chełmińskiej, G. G. Gorczyckiego i Jana Schmeltera - wymienia Tatiana Syta, sekretarz Urzędu Miasta Chełmna. - Był piłkarzem m.in. Chełminianki, w okresie powojennym zaangażował się w tworzenie ZHP. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej miał już swoją wystawę w 2009 roku, otwarcie kolejnej - z okazji 60-lecia pracy twórczej - zaplanowano na 12 listopada.

Zbigniew Walkowiak jest dobrze znany chełmnianom. Ponad 50-letni ksiądz przez ostatnich jedenaście lat, od 2004 roku, był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
- To niekwestionowany fachowiec w dziedzinie konserwacji zabytków - podkreśla Tatiana Syta. - Gdy pełnił funkcję proboszcza w mieście wykonano wiele remontów kościołów, oddał do użytku taras widokowy. Z zaangażowaniem kontynuował kult św. Walentego. Otwarty na współpracę z instytucjami kultury i organizację różnych imprez, m.in. w farze. Przekazał kaplicę Św. Marcina na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 z przeznaczeniem pod bibliotekę.

W zacnym gronie znalazł się również Marek Motylewski.
- Od wielu lat związany z branżą papierniczą i firmą „Mondi” Świecie - podkreśla Tatiana Syta. - Inicjator i pomysłodawca ważnych imprez kulturalno-sportowych. Inicjator „Święta Papieru”, do którego zaprosił chełmnian. Dzięki niemu pierwszy raz w Chełmnie rozgrano triathlon olimpijski, z udziałem mieszkańców naszego miasta zorganizował wiele projektów, m. in. „Pamięć i Tolerancja”, „Od wschodu do zachodu słońca” czy „Tolerancja poprzez futbol”. To Marek Motylewski zabiegał o to, aby Chełmno było partnerem i uczestniczyło w tych projektach. Wspiera też uczniów naszej szkoły specjalnej.
Radni zgodnie zaaprobowali wszystkich kandydatów. Akty nadania tytułu oraz pamiątkowe odznaczenia zostaną im wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta Chełmna, w ratuszu 28 grudnia.
- Wzruszyłem się, gdy dotarła do mnie informacja, że zostaną wyróżniony tytułem „Zasłużony dla miasta Chełmna” - mówi Marek Motylewski. - Bylem zaskoczony i poruszony. To wyróżnienie dla całej grupy, która realizuje ze mną projekty. Współpraca z chełmnianami jest zawsze przyjemnością. Do tego miasta mam nieskrywany sentyment, jestem lokalnym patriotą. W Świeciu mówią nawet, że jestem „zboczony na Chełmno”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska