Zawał serca to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, który skutkuje jego martwicą. Najczęściej zawał serca jest konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych. Zawał serca to stan bezpośredniego zagrożenia życia.
W statystykach dotyczących zawału serca wiek i płeć mają duże znaczenie. I tak, kobiety chorują częściej, niż mężczyźni, dodatkowo u kobiet zawał serca występuje średnio 10-15 lat później niż u mężczyzn, często po 70. roku życia. To niekorzystny czynnik, gdyż w podeszłym wieku zawał jest dużo groźniejszy z uwagi na częstsze choroby towarzyszące i ogólne osłabienie organizmu (wynikające z procesów starzenia się).
Zawał serca - jakie są objawy?
Głównym objawem zawału, który zapewne zna każdy, jest ból w klatce piersiowej. Są jednak również inne objawy. Panuje powszechny pogląd, że atak serca pojawia się niespodziewanie. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika jednak, że objawy świadczące o tym, że możemy przejść niedługo zawał, mogą pojawić się wcześniej - kilka lub kilkanaście godzin, a nawet kilka tygodni.
Zawał serca - przyczyny
Przyczyny zawału serca mogą być dwie:
- zamknięcie tętnicy wieńcowej - gdy w tętnicy wieńcowej (doprowadza krew do serca) dojdzie do pęknięcia blaszki miażdżycowej, tworzy się wokół niej skrzeplina, która zamyka tętnicę i całkowicie blokuje napływ krwi do serca.
- zwężenie tętnicy wieńcowej - gdy blaszka miażdżycowa nie pęka, ale rosnąc przez długi czas, doprowadza do dużego zwężenia tętnicy wieńcowej.
Zawał serca - czynniki ryzyka
Takie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca:
- otyłość,
- cukrzyca,
- palenie papierosów,
- brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
- wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów,
- miażdżyca,
- choroba niedokrwienna serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- przerost lewej komory serca,
- wysoki poziom homocysteiny,
- niedobór witamin z grupy B,
- wysoki poziom stresu i uleganie presji społecznej.
Zawał serca - objawy. Te objawy zwiastują zawał serca nawet trzy tygodnie wcześniej
Zawał serca może być niebezpieczny dla życia. Niepokojących symptomów w żadnym razie nie należy lekceważyć. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, zgłoś się po poradę do specjalisty. Zobacz teraz w poniższej galerii, jakie są wczesne objawy zawału serca.