Zawiązują się owoce truskawki. Na takie szkodniki musisz uważać

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
98 proc. Polaków deklaruje jedzenie truskawek w sezonie. Wielu ludzi uprawia truskawki. Niestety, są one podatne na działanie szkodników.Zobaczcie w naszej galerii, jakie szkodniki zagrażają najczęściej truskawkom >>>>>
98 proc. Polaków deklaruje jedzenie truskawek w sezonie. Wielu ludzi uprawia truskawki. Niestety, są one podatne na działanie szkodników.Zobaczcie w naszej galerii, jakie szkodniki zagrażają najczęściej truskawkom >>>>>Piotr Krzyżanowski
Truskawki smakują też szkodnikom. Teraz szczególnie trzeba na nie uważać. Które szkodniki zagrażają naszym plantacjom? Sprawdźcie w naszej galerii.

W sklepach i na targowiskach są już pierwsze truskawki. Eksperci podpowiadają, że można wydłużyć owocowanie truskawek.

- Dojrzałe owoce można zbierać od początku czerwca do drugiej połowy lipca, a w przypadku odmian powtarzających owocowanie – do pierwszych przymrozków jesiennych. Można także wydłużyć okres owocowania odmian tradycyjnych przez uprawę sterowaną na przyspieszony lub opóźniony zbiór owoców (także pod osłonami) - podaje dr Agnieszka Masny z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Termin owocowania zależy od odmiany. Wpływa też ona na odporność roślin na choroby. - Dlatego do zakładania plantacji należy używać tylko kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, wolnego od chorób oraz szkodników i spełniającego określone normy jakościowe. Dowodem na to jest paszport roślinny wydawany przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla każdej partii sadzonek (rośliny, pęczka, skrzynki, palety itp.), trafiającej do sprzedaży. Zakładanie nowych plantacji z użyciem zdrowych sadzonek pozwala uniknąć występowania trudnych do zwalczania szkodników (np. roztocza truskawkowca czy nicieni), a także chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych (np. zgnilizna korony truskawki, antraknoza i werticilioza) - zaleca ekspertka.

Truskawkę sadzi się we wrześniu i w październiku oraz wczesną wiosną. - Przy jesiennym sadzeniu truskawki występuje ryzyko uszkodzenia roślin zimą przez mróz - ostrzegają badacze ze Skierniewic. - Plantacje truskawki można zakładać także latem, w końcu lipca iw pierwszej połowie sierpnia. Rośliny posadzone w tym czasie szybko się przyjmują i jeszcze przed zimą silnie się rozrastają. Rozstawa, w jakiej wysadza się rośliny, jest uzależniona od maszyn i narzędzi, jakie będą stosowane w czasie pielęgnacji gleby i roślin. Truskawkę sadzi się w rozstawie 90–100 cm między rzędami, natomiast w rzędzie odległość ta powinna wynosić 30 cm. Truskawkę sadzimy w dołki tak głęboko, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby.

Trzeba też uważać na podlewanie truskawek. - Podczas deszczowania woda zrasza liście krzewów, co sprzyja rozwojowi chorób. Deszczowanie należy wykonywać w godzinach porannych, tak aby liście mogły jak najszybciej wyschnąć - zalecają eksperci.

Jakie szkodniki i choroby zagrażają udanym zbiorom truskawek? Sprawdźcie w naszej galerii.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie