Ze świadectwem do urzędu

Ewa Abramczyk-Boguszewska
- Po skończeniu szkoły chciałbym połączyć studia z pracą. Zajęcia na uczelni rozpocznę jednak dopiero w październiku.

Czy powinienem zarejestrować się w urzędzie pracy już teraz czy dopiero po wakacjach? - takie pytania stawia sobie wielu absolwentów szkół. Dziś podpowiadamy, jaką decyzję podjąć w tej sprawie.

- Jest to najważniejszy problem, który musi rozstrzygnąć każdy absolwent szkoły: czy, a jeśli tak, to kiedy rejestrować się w urzędzie pracy - mówi Barbara Grabowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Rejestracja wiąże się bowiem z pewnymi konsekwencjami. Absolwent zostaje bowiem od razu objęty aktywnym pośrednictwem pracy. Mówiąc prościej, jeśli przedstawimy mu konkretną propozycję i spotkamy się z odmową, zostanie wykreślony z listy bezrobotnych. Będzie mógł na nią wrócić dopiero po trzech miesiącach.

Poradzą i nauczą
- Jeżeli więc ktoś chce skorzystać z wakacji, powinien zastanowić się nad rejestracją w momencie, gdy będzie już do dyspozycji - dodaje Barbara Grabowska. - Jest to decyzja, którą musi podjąć sam absolwent po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Gdy już się zarejestruje, może liczyć na naszą pomoc w wielu dziedzinach.

Absolwent
- W pojęciu potocznym jest to osoba, która w bieżącym roku kończy szkołę.
- Według nazewnictwa stosowanego w bezrobociu i zatrudnieniu za absolwentów uznaje się młodzież do 25. roku życia lub osoby do 27. roku życia, pod warunkiem, że ukończyły szkołę wyższą w ostatnich 12 miesiącach.

Absolwenci mogą korzystać między innymi z poradnictwa zawodowego. - Dotyczy to, na przykład osób, które ukończyły liceum ogólnokształcące - posiadają wykształcenie, ale nie mają zawodu - wyjaśnia Barbara Grabowska. - Z kolei młodzież, która do tej pory nie pracowała lub pracowała dorywczo, ma szansę dowiedzieć się, jak odnaleźć się na rynku pracy. Nie chodzi tu tylko o napisanie cv, ale na przykład, przygotowanie do startowania w konkursach ogłaszanych na stanowiska w administracji publicznej. Udzielamy również pomocy z zakresu pośrednictwa pracy.

Staż na topie
Najbardziej popularną formą wsparcia, na jakie mogą liczyć absolwenci, jest staż absolwencki.

O przyjęcie na staż może ubiegać się osoba bezrobotna:
- do 25. roku życia
- do 27. roku życia, która w ostatnich 12 miesiącach ukończyła szkołę wyższą.

Staż odbywa się u pracodawcy i nie może być krótszy niż 3 miesiące, a maksymalnie może trwać 12 miesięcy (zwykle jest to 6 miesięcy). Przez ten czas stażysta zachowuje status osoby bezrobotnej. Ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe za stażystę opłaca Powiatowy Urząd Pracy.

W okresie odbywania stażu wypłacane jest stypendium w wysokości 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli stażysta jest na zwolnieniu z powodu choroby, otrzymuje stypendium w pełnej wysokości. Staż może zostać przerwany, gdy stażysta opuści bez usprawiedliwienia więcej niż jeden dzień pracy.

Absolwenci mogą ubiegać się również o zwrot kosztów dojazdu do pracy, na staż i na szkolenie. Urząd pracy może też pomóc w opłaceniu zakwaterowania, jeśli jest ono związane z pracą.

Dla pracodawcy
- Korzyści z zatrudniania absolwenta ma też pracodawca, między innymi z tytułu zorganizowania miejsca stażowego czy doposażenia miejsca pracy - informuje Barbara Grabowska. - Jeśli zatrudnia osobę, którą chciałby doszkolić, także może porozumieć się z urzędem pracy.

0 800-111-006 - bezpłatna infolinia
We wtorek od 10.00 do 12.00

Co po szkole?
W najbliższy wtorek, 24 czerwca, zapraszamy na telefoniczny dyżur eksperta. Na pytania dotyczące sytuacji absolwentów na rynku pracy, odpowiadać będzie Barbara Grabowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy
Czekam na telefony i e-maile Ewa Abramczyk-Boguszewska
[email protected]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie