https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żeby ostrzyli pióro

Tekst i fot. Maria Eichler
Jacek Knopek - redaktor naczelny "Zeszytów  Chojnickich": - Gratuluję nam wszystkim, że  udało się "Zeszyty" wskrzesić. To sukces  Towarzystwa i regionu Chojnic. Cieszy mnie  deklaracja pomocy ze strony Urzędu Miejskiego,  bo to na pewno wpłynie na lepszą pracę  kolegium redakcyjnego, na jakość i poziom  wydawnictwa. Myślę, że uda się nam  upowszechniać wiedzę i że chojniczanie  skorzystają na tym.
Jacek Knopek - redaktor naczelny "Zeszytów Chojnickich": - Gratuluję nam wszystkim, że udało się "Zeszyty" wskrzesić. To sukces Towarzystwa i regionu Chojnic. Cieszy mnie deklaracja pomocy ze strony Urzędu Miejskiego, bo to na pewno wpłynie na lepszą pracę kolegium redakcyjnego, na jakość i poziom wydawnictwa. Myślę, że uda się nam upowszechniać wiedzę i że chojniczanie skorzystają na tym.
Po czteroletniej przerwie ukazał się kolejny numer "Zeszytów Chojnickich", wydawnictwa, które od czterdziestu lat towarzyszy chojniczanom, przynosząc refleksję o przeszłości i współczesnych dziejach miasta.

     Osiemnasty numer periodyku wydało Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, redaktorem naczelnym był prof. Jacek Knopek, a teksty "popełniło" osiemnastu autorów, których zainteresowania są na tyle różne, że całość przedstawia się zajmująco. Kogo nie zaintrygują procesy augustianów, może poczytać o historii cmentarza parafialnego, jeszcze innych zainteresują zapewne młodzieżowe ruchy alternatywne, bo i o tym traktuje numer. Poza tym jest sporo recenzji, sprawozdań i sylwetek ludzi zasłużonych dla regionu.
     - Cieszę się, że mamy tu różnych autorów, nie tylko z Chojnic - mówił podczas promocji "Zeszytów" w ratuszu burmistrz Arseniusz Finster. - To powinna być trybuna dla wszystkich twórczych ludzi. Marzę, by już dziś ostrzyli pióro. Deklaruję, że na takie przedsięwzięcia pieniądze muszą się znaleźć.
     Więcej o współczesności
     
Prezes ChTPN Kazimierz Jaruszewski podkreślał, że intencją wydawcy będzie poszerzanie tematyki "Zeszytów" i dążenie do tego, by każdy był numer pisma był jeszcze bardziej wartościowy. Swoje pięć minut mieli także autorzy. Paweł Piotr Mynarczyk wyznawał, że to jest jego debiut, a pisało mu się łatwiej, bo szkieletem była praca magisterska o zakonie augustianów. Anna Goszka z Grudziądza mówiła o zauroczeniu Chojnicami i życzliwości duchownych wobec jej "grzebania" w księgach zmarłych. Czesław Gierszewski upominał się o wyprostowanie zapomnianej historii charzykowskiego żeglarstwa, w tym roli własnego ojca - Jana Gierszewskiego. Arseniusz Finster i Damian Pilacki odsłonili kulisy, dlaczego zajęli się dodatkami mieszkaniowymi, a Pilacki prorokował, że jeszcze o Chojnicach będzie w związku z tym głośno. W dyskusji pojawiły się ciekawe wątki, czy nie warto więcej miejsca poświęcić w "Zeszytach" współczesności.
     Już w księgarniach
     
Podczas promocji "Zeszyty" sprzedawano po 10 zł, w księgarniach zapewne będą nieco droższe. Wiadomo, że część egzemplarzy trafi do szkolnych bibliotek, bo jak zgodnie podkreślano, jest to znakomita pomoc w regionalnej edukacji. Trzeba mieć nadzieję, że CHTPN dotrzyma słowa i na kolejne "Zeszyty" nie trzeba będzie zbyt długo czekać.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska