Wybory parlamentarne odbyły się 13 października. Na ulicach Włocławka nadal można spotkać materiały wyborcze.
- Coraz szybciej zbliża się okres, po którym zgodnie z kodeksem wyborczym, wszelkie plakaty i hasła wyborcze powinny zostać usunięte, przez odpowiedzialne za nie komitety w ciągu 30 dni, od daty przeprowadzenia wyborów. Mówi o tym obowiązku przepis art. 495 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy. Jednakże z zastrzeżeniem wynikającym z art. 110 § 6a przytoczonej ustawy" - informuje Dariusz Rębiałkowski, rzecznik Straży Miejskiej we Włocławku.
Plakaty będą musiały zniknąć z przestrzeni publicznej: dotyczy ścian budynków, przystanków komunikacji miejskiej, tablic i słupów ogłoszeniowych, ogrodzeń, latarni, urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.
Materiały wybrocze będą mogły jednak znajdować się nadal na terenach prywatnych. W tym przypadku przepisy o 30-dniowym terminie nie mają zastosowania.
"Czas i warunki atmosferyczne robią swoje i pozostałości plakatów, już tylko szpecą otoczenie, ulice i parkany nieruchomości. Jednak dopiero po tym terminie będzie można zgłosić niewywiązanie się z tego obowiązku do władz gminy, które są zobowiązane do ich usunięcia na koszt konkretnego komitetu wyborczego" - dodaje Dariusz Rębiałkowski.
"Wobec powyższego zwracamy się z prośbą do pełnomocników komitetów wyborczych o podjęcie stosownych działań zapewniających usunięcie plakatów swoich kandydatów" - apeluje Straż Miejska we Włocławku.
W przypadku, gdy zobaczymy po 12 listopada materiały wyborcze w niedozwolonych miejscach, powinniśmy zadzwonić do dyżurnego SM, tel. 986.
Wideo. Elektryczne autobusy we Włocławku
