Czytelniczka (imię i nazwisko znane redakcji) nie kryje zdenerwowania. - Moja osiemdziesięciosiedmioletnia mama jest po kilku operacjach - mówi. - Opieka nad osobą w takim stanie to ciężka praca. Dlatego dla mnie bardzo wygodne było to, że otrzymywałam zlecenie na worki stomijne raz na kwartał i raz na kwartał jechałam po nie do sklepu medycznego.
Ale ostatnio, gdy Czytelniczka poszła do "Kolmedu", przychodni, w której mama była zapisana, pani doktor odmówiła wypisania zlecenia na trzy miesiące. - Otrzymałam je tylko na miesiąc - dodaje. - I żadne argumenty, panią doktor nie przekonały - ani to, że opieka nad mamą spoczywa tylko na mnie, ani to, że znalazłam się w trudnej sytuacji życiowej. Lekarkę interesowało tylko to, co ja zrobię z przepisanymi workami, gdy mama umrze.
By się nie zmarnowało
Czytelniczka sprawdziła w Narodowym Funduszu Zdrowia, że przepisy pozwalają na wypisanie zlecenia na trzy miesiące. Dlaczego w takim razie pani doktor odmówiła jego wydania na taki okres? Jak się dowiedzieliśmy, w trosce o właściwe wykorzystanie środków medycznych.
Doktor Danuta Siatkowska twierdzi, że worki stomijne są drogie (ile kosztują, tego pani doktor nie wie) i niecelowe jest wypisywanie zleceń na tak długi okres w przypadku prawie dziewięćdziesięcioletniej pacjentki. - Chodzę do domów chorych i wiem, że czasami zostaje pół szafy różnego rodzaju materiałów pomocniczych - wyjaśnia lekarka. - To marnotrawstwo. Dlatego nie zgodziłam się na wydanie zlecenia na tak długi okres. Co innego, w przypadku chorych, którzy są młodzi.
Trzy miesiące? Maksimum
Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia? Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa bydgoskiego oddziału NFZ tłumaczy, że kwestię wydawania zleceń na tzw. przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, czyli artykuły zaopatrzenia medycznego regulują przepisy, zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia i zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tych przepisów wynika, że zlecenie może być wypisane maksymalnie na trzy miesiące, miesięcznie na 90 sztuk
Czy w takim razie pani doktor powinna wypisać zlecenie na trzy miesiace? Niekoniecznie, bo to zależy od tego, jaką podejmie decyzję w sprawie przydziału chorej worków stomijnych.
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie może zmusić lekarza do wypisania zlecenia na maksymalny okres - dodaje rzecznik. - Jeśli uzna, że potrzeby pacjenta będą zaspokojone, może wydać zlecenie na miesiąc.
To lekarz decyduje
Podobnie jest z uzyskaniem skierowań na badania. - Pacjenci często skarżą się, że odmówiono im wydania takiego skierowania - mówi Barbara Nawrocka. - A to na podstawie stanu zdrowia pacjenta lekarz określa, czy badanie jest potrzebne, czy nie.
Czytelniczka, która nie otrzymała zlecenia na worki stomijne na 3 miesiące, zrezygnowała z usług "Kolmedu" i zapisała mamę do innej przychodni. Liczy bowiem na to, że gdzie indziej jej prośba spotka się z większym zrozumieniem. - A jeśli jakieś artykuły medyczne będą niewykorzystane, na pewno przekażę je instytucji, która je właściwie spożytkuje - dodaje. - Pani doktor niepotrzebnie się o to martwiła.
Doktor Siatkowska uważa tę sprawę za zamkniętą.