Kleszcze to prawdziwa zmora właścicieli zwierząt. Nieumiejętnie wyciągnięte lub zauważone zbyt późno w gęstej sierści czworonoga mogą nieść groźne konsekwencje. To, że temperatura jest zimą niższa niż wiosną i latem, nie oznacza, że kleszcze znikają. Mity na temat tych insektów zwalcza kampania „Sezon na kleszcze 2”.
- Błędnych przekonań dotyczących tych pasożytów jest jednak znacznie więcej – od obszarów ich występowania, po sposoby na usunięcie kleszcza. Wiedza na ten temat to podstawa do tego, aby zapewnić swojemu zwierzakowi skuteczną ochronę – mówi Joanna Daszkiewicz z On Board Think Kong.
Dlatego specjaliści apelują, aby przez cały rok dbać o ochronę przeciwkleszczową naszych pupili. Jej brak niesie za sobą poważne ryzyko. - W celu wybrania odpowiedniej metody ochrony naszego zwierzęcia najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Decyzja w dużej mierze zależy od potrzeb zwierzęcia i ryzyka, na jakie jest narażone, ale należy wziąć także pod uwagę wygodę aplikacji, odporność na wodę (deszcz lub kąpiel) oraz skuteczność. Jeśli ochrona jest skuteczna, gdy kleszcz znajdzie się na skórze psa, substancja czynna może działać, paraliżując go i doprowadzając do śmierci pasożyta i utrzymując naszego psa wolnego od kleszczy - mówi lekarz weterynarii i ekspert kampanii #POFT, dr Michał Ceregrzyn. - Decydując się na produkt przeciw kleszczom powinniśmy uważnie zapoznać się ze wskazaniami producenta oraz informacjami dotyczącymi czasu jego działania i zaaplikować go ponownie, gdy okres ochronny dobiegnie końca - dodaje ekspert.[/cyt]
Tym mitom nie ufaj - tak uchronisz teraz swoje zwierzaki
Poznaj mity i fakty na temat kleszczy i sposobów ochrony przed nimi zwierząt. Najważniejsze kwestie w tej sprawie prezentujemy w poniższej galerii.
