Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima w toruńskim zoo. Jak śnieg i mróz znoszą egzotyczne zwierzęta w Ogrodzie Zoobotanicznym?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Jak na śnieg i mróz znoszą egzotyczne zwierzęta w Ogrodzie Zoobotanicznym?
Jak na śnieg i mróz znoszą egzotyczne zwierzęta w Ogrodzie Zoobotanicznym? Jacek Smarz / Polska Press
Surykatki, kangury czy strusie to zwierzęta, dla których zima ze śniegiem i mrozem to coś niezwykłego. W ich naturalnym środowisku świeci słońce, a temperatury nigdy nie spadają poniżej zera. Jak sobie radzą w naszym klimacie te egzotyczne gatunki, które zamieszkują toruńskie zoo?

W Ogrodzie Zoobotanicznym na Bydgoskim Przedmieściu nie ma afrykańskich żyraf, słoni czy tygrysów. Nie ma też wielbłądów, dużych małp ani nosorożców. W zoo dominują za to zwierzęta gatunków zagrożonych wyginięciem i takich, które chronią europejskie i światowe konwencje.

POLECAMY WIDEO: Pomysły na ferie zimowe 2021. Co robić z dziećmi?

Na Madagaskarze nie ma śniegu

Są wśród nich egzotyczne ptaki oraz ssaki z Afryki czy Australii. Dla tych zwierząt zima jest czymś niespotykanym. Tym bardziej taka jaką mamy obecnie – ze śniegiem i mrozem.

- Trzeba pamiętać, że żadne z naszych zwierząt nie zostało odłowione w naturze i przywiezione do zoo. Wszystkie urodziły się w niewoli, w różnych europejskich ogrodach. Dla nich więc zima nie jest niczym aż tak bardzo zaskakującym. Przy ludzkiej pomocy przetrwały już takich wiele – tłumaczy Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Do ogrodowej egzotyki bezsprzecznie należą lemury, które w naturze żyją na Madagaskarze. W Toruniu do ich dyspozycji jest piękna wyspa, ale zimą na nią nie wychodzą. To zdecydowanie ciepłolubne zwierzęta, którym niskie temperatury mogłyby zaszkodzić. To samo jest z miniaturowymi małpkami – ich zewnętrzny wybieg został zamknięty.

Poniedziałkowe opady śniegu ucieszyły bardzo wielu mieszkańców Torunia, którzy całymi rodzinami ruszyli bawić się białym puchem i lepić pierwsze w tym roku bałwany. Wiele z nich to nie tylko najprostsze trzy kule ze śniegu!Zobacz zdjęcia bałwanów będących dziełem torunian! ->>>>

Pierwsze bałwany tej zimy w Toruniu. Zobaczcie inwencję torunian!

Grzejniki i "kowki"

Z dalekiej i gorącej Afryki pochodzą sympatyczne surykatki, które – ku zaskoczeniu wielu zwiedzających – zimno i śnieg wyjątkowo lubią. Tunel, którym przemieszczają się z domku na wybieg, nadal pozostaje otwarty. Surykatki chętnie wychodzą na zewnątrz, a nawet bawią się i gonią w śniegu. Ich opiekunowie zamkną tunel, gdy temperatura spadnie mocno poniżej zera. Trzeba dodać, że po spacerach w śniegu surykatki mogą się ogrzać w swoim domku, gdzie mają nie tylko żarówkę tzw. „kwokę”, ale i podgrzewaną podłogę.

Elektryczne grzejniki w swoich domkach mają też kangury z gatunku walabia Benetta. Ich naturalnym środowiskiem jest ciepła Australia. Polski śnieg jednak wcale im nie szkodzi. To samo ze strusiami emu, które dumnie spacerują po swoim wybiegu. Dogrzewania wymagają także drapieżne karakale i taraje.

Do Torunia po paru tygodniach zawitała prawdziwa zima. Od rana w mieście pojawiły się duże opady mokrego śniegu. Miejscami spadło na 5 centymetrów białego puchu. Zobaczcie Toruń na zdjęciach  w zimowej odsłonie!POLECAMY:Zarobki 2020. Pracujesz w tym zawodzie? Sprawdź, ile powinieneś zarabiać!Licytacje komornicze samochodów STYCZEŃ 2021 Atrakcyjne oferty z całego kraju. Szansa na dobre tanie auto w nowym rokuTak mieszka o. Tadeusz Rydzyk w Toruniu. Zobacz zdjęcia niezwykłej posiadłości!

Atak zimy w Toruniu! Tak wygląda miasto. Zobaczcie zdjęcia

Karma ma znacznie

Śnieżna zima sprzyja natomiast rysiom, pandom, mundżakom, markurom, takinom i alpakom. Ich domków nie trzeba ogrzewać.

- W okresie zimy bardzo ważna jest karma dla zwierząt. Muszą otrzymywać pożywienie treściwsze niż w cieplejszych porach roku – dodaje Beata Gęsińska. - Nasi podopieczni dostają kaloryczne granulaty, siano, mięso. Taraje, które lubią też środowisko wodne, dostają ryby, a konkretnie pstrągi. Drapieżnikom dajemy także gryzonie, które do ogrodu trafiają już uśmiercone i zamrożone. To m.in. króliki.

Tu warto dodać, że toruńskie zoo otwarte jest codziennie, także w święta w godz. 10-16. Jeżeli chodzi o obostrzenia, to w ogrodzie obowiązują maseczki, a do ptaszarni i herpetarium może wejść jednocześnie ograniczona liczba osób. Bilet ulgowy do ogrodu kosztuje 7 zł, normalny - 10 zł.

W Toruniu kilka dni temu wreszcie spadł śnieg i rozpoczęło się zimowe szaleństwo. Torunianie masowo ruszyli do sklepów, by kupić sanki i jabłuszka. W niektórych marketach po sprzęcie do zimowej zabawy zostały tylko puste półki. Prognoza pogody wskazuje na to, że śniegiem będziemy się cieszyć przez kolejne dni, wielu mieszkańców zadaje więc sobie pytanie: gdzie wybrać się na sanki w Toruniu? Oto najlepsze miejscówki! ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>>

Gdzie wybrać się na sanki w Toruniu? Te miejsca polecają torunianie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zima w toruńskim zoo. Jak śnieg i mróz znoszą egzotyczne zwierzęta w Ogrodzie Zoobotanicznym? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska