Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziółka dla dzieci

Zbigniew Przybylak
"Jeżeli komar usiądzie ci na głowie to na pewno bezpieczniej zabić go ręka niż młotkiem" twierdził jeden ze znanych mi zielarzy. Dlatego jego zdaniem w kurowaniu pospolitych dolegliwości u dzieci od katarów, niewysokiej gorączki do 39 stopni Celsjusza, dolegliwości żołądkowych po katary, chrypki, podrapane kolana najpierw trzeba stosować bardzo łagodne i nie pozostawiające ubocznych skutków metody i leki naturalne, dopiero potem sięgać po silne farmaceutyki, które aplikować mogą wyłącznie specjaliści.

     Doświadczenie wielu pokoleń oraz wielu mam, które posiadły elementarną wiedzę o ziołach i naturalnej profilaktyce potwierdza tę prawdę.
     Od rumianku po melisę
     
Wiele jest ziół, które działają stosunkowo łagodnie i które z dobrym skutkiem można podawać dzieciom w każdym wieku. Przede wszystkim warto mieć zawsze w domowej apteczce melisę i lipę. Te dwie herbatki serwuje się dzieciom przy nerwowości, bezsenności, drażliwości. Podobne zastosowanie ma herbatka z rumianku, którą również podaje się przy dolegliwościach żołądkowych, biegunkach, bólach głowy, gorączkach. Dzieci mogą również pić herbatki z nagietka, mięty pieprzowej pokrzywy, zwłaszcza dla wzmocnienia i poprawy obrazu krwi. Przy kłopotach z trawieniem doskonały jest anyżek, koper włoski, przy biegunkach suszone owoce czarnej jagody. W dziecinnej domowej apteczce ziołowej powinny znaleźć się również nasiona lnu, owoce dzikiej róży, owoce maliny, dziurawiec, nasiona z dyni, jako profilaktyka przeciw robaczycom.
     Kroplę, łyżkę czy filiżankę
     
Dzieci zazwyczaj reagują na bardzo małe dawki ziół. Dlatego powinny one otrzymywać znacznie słabsze dawki niż dorośli. Najogólniej mówiąc, gdy dla dorosłego przewidziana jest szklanka naparu to dla dziesięciolatka wystarcza połowa tej dawki. Dwu, trzylatkowi podaje się łyżkę lub dwie. Z kolei niemowlakowi wystarczy nawet parę kropli dodanych np. do pitego mleka. Warto dodać, że na niektóre aromatyczne zioła np. rumianek, albo dosyć silne specyfiki naturalne typu nalewka z kitu pszczelego stosowane zewnętrznie m.in. do zwalczania grzybic, mogą zdarzać się też uczulenia. Dlatego warto obserwować reakcje dziecka.
     Maliny z lipą na gorączkę
     
Gorączka u dziecka może sygnalizować przeziębienie lub początek jakieś typowej choroby dziecięcej. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać dalsza kuracja i jaki to będzie rodzaj schorzenia dziecko wypada położyć do łóżka i nie karmić na siłę. Łagodna dieta np. kleik jęczmienny, świeże owoce, warzywa, zaś do picia soki z warzyw i owoców, oraz herbatki ziołowe na pewno ułatwią organizmowi pokonanie choroby. Warto podawać napary z kwiatów rumianku. Dla wywołania potów najskuteczniejsza jest herbatka z malin i lipy albo malin, lipy i kwiatów czarnego bzu. Wszystkie składniki zmieszać w równych porcjach. Łyżkę lub łyżeczkę ziół w zależności od wieku dziecka zalać szklanką wrzątku. Wypić małymi łykami. Jeżeli gorączka jest wysoka można schłodzić dziecko przykładając do nóg i stóp chłodne, ale niezbyt zimne kompresy z wody z dodatkiem odrobiny soku z cytryny lub octu winnego.
     Przecier z marchwi na biegunki
     
Przy biegunkach skutecznym lekiem jest zmiana diety. Odstawić warto inne pokarmy i podawać tylko przeciery z marchwi, ale najlepiej wiadomego pochodzenia z upraw ekologicznych albo własnego ogródka nie nawożonego chemicznie. Kilka marchwi ugotować i przetrzeć dokładnie. Rozcieńczyć 2-3 szklankami wody przegotowanej, dodać odrobinę soli gruboziarnistej, ale nie jest to konieczne. Przechowywać w chłodnym miejscu w lodówce i podawać przez całą dobę. Po ustąpieniu biegunki podawać przecier na przemian z mlekiem. Dieta marchwiowa korzystna jest również przy owsikach i glistach. Przy biegunkach pomocny bywa łagodny odwar z owoców czarnych jagód albo odwar z czarnych jagód i kwiatów rumianku. Odwar z owoców czarnych jagód można dodać do marchwi. Pomaga również przy biegunkach przecier z surowych jabłek, kleik z ryżu, najlepiej brązowego, niełuskanego, puree z ziemniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska