To narzędzie do tego, by przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i cywilizacyjnemu mieszkańców powiatu żnińskiego i okolicznych gmin.
Pracownię otwarto w ramach programu inwestycyjnego. Jego wdrażaniem zajął się Fundusz NFI Magna Polonia, który już od roku jest większościowym udziałowcem w spółce.
Pracownia obejmuje 10 stanowisk z szerokopasmowym dostępem do internetu. W otwarciu pracowni udział wzięli m.in. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i poseł Antoni Mężydło.
- Chcemy aktywnie wspierać edukację informatyczną osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - informuje Artur Różański, prezes spółki. Dysponując takim zapleczem Żnińska Kolej Powiatowa będzie organizować kursy zapoznające te osoby z możliwościami, jakie stwarza internet.
Będzie można nauczyć się m.in. obsługi elektronicznych rachunków bankowych, obsługi poczty elektronicznej, programów umożliwiających wysyłanie i przeglądania zdjęć oraz korzystania z portali społecznościowych.
Trzeba dodać, że kursy organizowane będą również z wykorzystaniem infrastruktury kolejki. Jesienią, wagon kolejki, wyposażony w komputery, odwiedzi miejscowości położone na trasie jej przejazdu. To stworzy możliwość udziału w szkoleniach także mieszkańcom okolicznych wiosek.
Ale to nie wszystko. Komputery uatrakcyjnią zajęcia dydaktyczne dla uczniów. ŻKP chce wprowadzić m.in. możliwość korzystania z symulatorów jazdy koleją. Przy okazji otwarcia pracowni komputerowej, zaproszeni goście uczestniczyli w dyskusji na temat przeprowadzenia na terenie gminy Gąsawa inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, finansowanej ze środków Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że spółka zakres swojej działalności poszerza sukcesywnie. Niedawno na terenie kolejki swoją działalność rozpoczął Klub "Parowozownia". Tu można nie tylko dobrze zjeść, ale i zobaczyć film reklamujący trasę ciuchci i film o Żninie. Prowadzone są także "kolejkowe" lekcje.
