Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan zdejmowania obostrzeń wprowadzonych w kraju z powodu epidemii koronawirusa.
Rządowy plan został podzielony na cztery etapy. W dalszej perspektywie - w etapie trzecim - pojawiła się zapowiedź otwarcia żłobków, przedszkoli oraz szkół dla klas I-III. - Chodzi tu o zapewnienie opieki dzieciom, których rodzice będą musieli wrócić do pracy i nie będą mieli możliwości zaopiekowania się dziećmi - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Miałaby zostać ustalona maksymalna liczba dzieci w sali.
II etap odmrażania gospodarki. Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli
Rząd zdecydował jednak, by przyspieszyć otwarcie żłobków i przedszkoli. Zostaną one otwarte w ramach II etapu odmrażania gospodarki - dzieci będą mogły wrócić do pod opiekę placówek od 6 maja 2020 roku.
Żłobki i przedszkola będą jednak działały w reżimie sanitarnym. Decyzja o otwarciu będzie podejmowana przez organ zarządzający placówką, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Dla rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka lub przedszkola z powodu nieotwarcia placówki, rząd zapowiada pomoc. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
W przedstawionych etapach nie znalazła się natomiast informacja na temat powrotu uczniów do szkół. Jak na razie, decyzją rządu, szkoły pozostają zamknięte do 24 maja.
Przypomnijmy, że zajęcia w placówkach oświatowych z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa zostały zawieszone 12 marca br. Szkoły, przedszkola itp. zostały zamknięte w poniedziałek 16 marca. Od 25 marca prowadzone jest nauczanie zdalne. Przesunięto również terminy egzaminu ósmoklasisty oraz matury.
Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 przełożone. Znamy nowe daty egzaminów
Matura 2020 ma się odbyć od 8 czerwca i potrwać aż do końca czerwca. Na początek uczniowie napiszą maturę z języka polskiego. Minister Piontkowski zapowiedział jednocześnie rezygnację z matury ustnej. Wyniki matury mają być znane do końca lipca tak, aby w sierpniu można było przeprowadzić rekrutację na studia. Rok akademicki miałby więc rozpocząć się planowo - 1 października 2020.
- Egzaminy odbędą się w maksymalnym reżimie sanitarnym - zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Oznacza to, że w czasie egzaminów będzie zachowywana odległość między uczniami, tak by ograniczyć kontakty do minimum. Z tego właśnie powodu zrezygnowano z przeprowadzania matury ustnej - bowiem kontakt międzyludzki jest wówczas dużo większy.
Ministerstwo przewiduje także drugi termin matury dla tych, którzy nie będą mogli do niej przystąpić w pierwszym terminie lub jej nie zdadzą - tzw. maturę poprawkową.
