Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje zdemontowali popiersie Wiktora Kulerskiego

Przemysław Decker
- Tutaj był portret Kulerskiego. Złodzieje, którzy go ukradli, powinni zostać przykładnie ukarani - uważa Ryszard Kowalski, nasz Czytelnik.
- Tutaj był portret Kulerskiego. Złodzieje, którzy go ukradli, powinni zostać przykładnie ukarani - uważa Ryszard Kowalski, nasz Czytelnik. Przemek Decker
- To bezczelność! - mówi Ryszard Kowalski, który zauważył, że z kamienia upamiętniającego Wiktora Kulerskiego skradziono przedstawiającą go płaskorzeźbę. Teraz złodziei szukają mundurowi.

Obelisk stoi na plantach, niedaleko "Gastronomika". W tej okolicy są zamontowane kamery monitoringu, jest więc szansa, że rabusie zostali nagrani. Jeśli nie na gorącym uczynku (drzewa mogły zasłonić złodziei) to chociaż na ulicy, w trakcie niesienia zdobyczy.

- Jesteśmy w trakcie analizy zapisu monitoringu z kilku ostatnich dni - zapewnia Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej.

Municypalni o kradzieży płaskorzeźby poinformowali policjantów. A ci również zaangażowali się w szukanie rabusiów.

Wizerunek Wiktora Kulerskiego wykonany jest z brązu. Złodzieje będą próbowali go sprzedać, jeśli już tego nie zrobili. Ile mogli na tym zarobić? Nawet kilkadziesiąt złotych. Jak ustaliśmy, za kilogram brązu w skupach złomu płaci się teraz około 18 złotych.

Bystre oko

Brak twarzy założyciela "Gazety Grudziądzkiej" na obelisku we wtorek po południu zauważył Ryszard Kowalski. Nie mógł uwierzyć własnym oczom. - Tuż obok stoi pomnik Witolda Pileckiego. Jeszcze trochę i złodzieje również za niego się wezmą - komentuje nasz stały Czytelnik.

Po sygnale Ryszarda Kowalskiego, "Pomorska" sprawą zainteresowała pracowników urzędu miejskiego. Ci z kolei dali "cynk" strażnikom miejskim.

Popiersie było do obelisku przykręcone sporymi śrubami. - Wygląda na to, że nie były one wykręcane. Raczej tablicę wyrwano jakimś ciężkim narzędziem - twierdzi komendant Przeczewski. I dodaje, że nie przypomina sobie, aby wcześniej z centrum miasta zniknęła podobna pamiątka. - Zdarzało się to raczej na cmentarzach - mówi szef strażników.

Obelisk wraz z wykonanym z brązu portretem powstał w 1984 roku. Jego autorem jest nieżyjący już artysta z Grudziądza Henryk Rasmus.

Wiktor Kulerski był nie tylko redaktorem i wydawcą, ale również działaczem społecznym. Zajmował się także polityką - był m.in. senatorem. Zmarł w 1935 roku.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska