Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat RP jednomyślnie uczcił Wiktora Kulerskiego, działacza społecznego walczącego o polskość pod zaborem pruskim

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Senat  86 głosami, podjął uchwałę ku czci Wiktora Kulerskiego, pochodzącego z Grudziądza wybitnego działacza niepodległościowego, wydawcy i senatora II Rzeczypospolitej.
Senat 86 głosami, podjął uchwałę ku czci Wiktora Kulerskiego, pochodzącego z Grudziądza wybitnego działacza niepodległościowego, wydawcy i senatora II Rzeczypospolitej. Piotr Bilski
Jednogłośnie, dziś (10 września) Senat RP podjął uchwałę ku czci Wiktora Kulerskiego, pochodzącego z regionu grudziądzkiego wybitnego działacza niepodległościowego, wydawcy i senatora II Rzeczypospolitej.

Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Senatu:

Senat na posiedzeniu 10 września br. jednomyślnie, 86 głosami, podjął uchwałę ku czci Wiktora Kulerskiego, wybitnego działacza niepodległościowego, wydawcy i senatora II Rzeczypospolitej.

W uchwale czytamy, że związany z Grudziądzem i Pomorzem Wiktor Kulerski odcisnął swoje piętno w historii jako bezkompromisowy orędownik idei odzyskania niepodległości przez Polskę i odbudowy silnej państwowości. „Powszechny szacunek, którym darzyli go czytelnicy jego wydawnictw, szczególnie Gazety Grudziądzkiej, i charakteryzująca go energia twórcza spowodowały, że na stałe wpisał się do panteonu osób wybitnie zasłużonych dla Pomorza i całego kraju” – napisali senatorowie.

Przypominając życiorys Wiktora Kulerskiego, zwrócili uwagę, że prowadził on propolską działalność na terenie zaboru pruskiego, a popularność, jaką zyskał wśród polskiego społeczeństwa ziem zaboru pruskiego, przyniosła mu przydomek „hetman ludu”, gdyż bronił praw Polaków przed germanizacyjnymi działaniami zaborcy.

W uchwale zaznaczono też, że jako poseł do Parlamentu Rzeczy Niemieckiej Wiktor Kulerski był orędownikiem sprawy polskiej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. w dalszym ciągu poświęcał się działalności wydawniczej i politycznej. W latach 1928–1935 zasiadał w Senacie RP.

„Był obrońcą zasad demokratycznych, przestrzegał przed zagrożeniem niemieckim i rewolucją bolszewicką. Przyszłość Polski widział w umocnieniu jej potencjału gospodarczego, trzymaniu się zasad pluralizmu politycznego, w tym przede wszystkim wolności słowa oraz tradycji chrześcijańskich” – czytamy w uchwale.

„Uwielbiany przez wyborców, znienawidzony przez przeciwników politycznych, do samego końca był wierny ideałom demokracji i emancypacji” – napisali senatorowie.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Wiktorowi Kulerskiemu – wybitnemu społecznikowi, wydawcy, politykowi, a nade wszystko patriocie” – czytamy w uchwale.

Przypomnijmy: inicjatorami takiego upamiętnienia Wiktora Kulerskiego są senatorowie Ryszard Bober (PSL) oraz Kazimierz Kleina (PO). Mówiono o tym podczas konferencji popularno-naukowej poświęconej Wiktorowi Kulerskiemu, która odbyła się w grudziądzkim muzeum.

Więcej na ten temat:

W grudziądzkim muzeum odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona Wiktorowi Kulerskiemu. Otwarto też wystawę i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybitnego działacza społecznego, wydawcę "Gazety Grudziądzkiej". W wydarzeniach udział wzięli m.in. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP,   Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, senatorowie Ryszard Bober i Kazimierz Kleina oraz Piotr Kulerski, prawnuk Wiktora

Grodzki, Kosiniak-Kamysz, Bober o Wiktorze Kulerskim. Prawnu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska