Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złotówka w dół, ceny w górę

Agnieszka Wirkus [email protected]
Fot. Archiwum
Słabnąca z dnia na dzień złotówka wielu z nas podnosi już ciśnienie. Płacimy wyższe raty, drożej tankujemy, a wkrótce więcej zapłacimy za nowy telewizor i zagraniczne wczasy. Siły jakie traci złoty, zyskują euro, dolar oraz frank.

Wypowiedz się

Wypowiedz się

Złoty nam dokucza? Czy odczuliście już na własnej skórze dołujący kurs złotego? Czekamy na Wasze komentarze na forum.pomorska.pl

- W najgorszej sytuacji są osoby, które w wakacje zaciągnęły kredyty na mieszkanie w szwajcarskiej walucie. Wówczas frank kosztował nawet mniej niż 2 złote - przypomina Emil Szweda, analityk Open Finance. - Teraz jego kurs przekroczył już 3 złote. Mówiąc obrazowo: jeżeli ktoś pożyczył latem od banku 500 tys., dziś jest już winien 800 tys.

- Moja miesięczna rata rośnie z miesiąca na miesiąc - przyznaje pani Beata z Torunia. - Tylko w ostatnim czasie podskoczyła o 300 złotych.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji wielu kredytobiorców zastanawia się nad zamianą swojego kredytu we frankach na złotówki. Ekonomiści zgodnie studzą jednak ich zapędy. - Żeby kredyt w szwajcarskiej walucie stał się mniej atrakcyjny niż w złotych, frank musiałby kosztować 3,6 zł - przekonuje Marek Zuber, główny ekonomista Dexus Partners.

Ceny w górę
Ale słaba złotówka dokucza już nie tylko zadłużonym w obcej walucie. - W ciągu zaledwie dwóch dni na jednej z bydgoskich stacji litr benzyny "95" podrożał aż o kilkanaście groszy! - doniósł nam wczoraj zdenerwowany kierowca. - Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałem taki skok. Czy to dlatego, że znowu podrożała ropa?

- Nie - odpowiada Szymon Araszkiewicz, analityk rynku paliw portalu e-petrol.pl. - Ceny ropy są na stabilnym poziomie 40-50 dolarów za baryłkę. Jednak teraz trzeba za nią zapłacić więcej "osłabionych" złotówek.

Słabość złotówki odczuwają już też dotkliwie importerzy. A to może się również przełożyć na nasze kieszenie. Sprowadzane przez nich towary, m.in. odzież i sprzęt RTV i AGD mogą być bowiem droższe.

- Cenniki są w firmach o około 20 procent wyższe. U mnie trochę mniej - szacuje Kazimierz Drzewiecki, właściciel firmy "Tam-Pol" w Bydgoszczy, importującej m.in. czapki i koszulki.

Czy kłopoty importerów przełożą się na zwolnienia pracowników? - - Kilka lat temu byliśmy w podobnej sytuacji. Wówczas przetrwaliśmy. Mam nadzieję, że za pół roku wszystko wróci do normalności - mówi Drzewiecki.

Droższe wakacje
Od problemów złotego nie uciekniemy nawet na urlopie. - Tylko z powodu osłabienia złotówki zagraniczne wczasy są o 20 procent droższe niż przed rokiem - mówi Piotr Markowski, właściciel biura podróży "Jowisz Travel" we Włocławku. - Podwyżki widać szczególnie w przypadku najbardziej popularnych kierunków - Egiptu i Tunezji. Ceny na arabskie eskapady zrównały się z europejskimi. Dlatego Polacy coraz chętniej odpoczywają w Europie.

Kto wykupił wcześniej wczasy bez gwarancji niezmienności ceny, dziś musi się liczyć z dopłatą kursową. W zapytanych przez "Pomorską" biurach podróży wynosiła ona od 100 do 400 złotych.

Piotr Markowski pociesza: - Nie sądzę, aby ceny wycieczek mogły pójść jeszcze bardziej w górę. To byłaby zbytnia bariera dla klientów.

Zyski na papierze
Teoretycznie z osłabienia naszej rodzimej waluty powinni cieszyć się eksporterzy. Bo zarabiają więcej złotówek. - Zyski faktycznie mamy, ale na razie na papierze - mówi nam jeden z lokalnych przedsiębiorców. - Zapłatę dostaniemy dopiero za dwa miesiące. A wówczas nie wiadomo, jaki będzie kurs.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska