Urodził się w 1952 roku w Unisławiu w pow. chełmińskim. Ukończył studia historyczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1990 r. mieszkał i pracował we Włocławku. Był nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 20 a od 1997 r. pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. W 1992 r. otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się na obszarze trzech zagadnień: historii regionu Kujaw Wschodnich w XIX i XX wieku, szeroko pojmowanych problemów społeczno-kulturalnych oraz historii współczesności Afryki. Był autorem ponad 20 artykułów naukowych i 30 popularnonaukowych.
W dorobku miał m.in. "Konflikty zbrojne we wspólczesnej Afryce" (Toruń 2002), "Włocławek. Kalendarium dziejów miasta" (Włocławek 2003) oraz "Polska Podziemna na Kujawach Wschodnich i Ziemi Dobrzyńskiej w latach 1939-1945"
Fragmenty recenzji książki pt. "Polska Podziemna..." zamieszczone na stronie internetowej Wydawnictwa Adam Marszałek:
"Dr Bogdan Ziółkowski podjął się trudnego zadania przedstawienia pełnego-na tyle, na ile pozwalały na to zachowane i dostępne źródła - obrazu działalności struktur Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej w latach II wojny światowej. [...] Bogata i dogłębna kwerenda źródłowa pozwoliła autorowi na bardzo obszerne przedstawienie poszczególnych zagadnień szczegółowych, związanych z głównym tematem opracowania. [...] Na szczególne podkreślenie zasługują wyniki badań autora dotyczące działalności ZWZ-AK oraz mniejszych polskich organizacji konspiracyjnych nych na badanym terenie"
fragment recenzji prof. dr. hab. Mieczysława Wojciechowskiego
Masza żałobna w kościele pw. św. Stanisława odbędzie się w czwartek 6 sierpnia, początek o godz. 12.30. Pogrzeb na cmentarzu w Pińczacie o godz. 13.30
"Recenzowana książka ma niewątpliwe walory poznawcze, jest solidnym studium źródłowym na ważny temat. Reprezentuje typ opracowania wielowątkowego, bardzo drobiazgowego w sposobie prezentacji faktograficznej, wnosi wiele ustaleń szczegółowych, wprowadza do obiegu naukowego dużo nowych, trudno dostępnych źródeł. [...] Wysoko oceniam liczne akcenty polemiczne i dociekliwość w sprawach kontrowersyjnych, śmiałe i równocześnie uzasadnione źródłowo sądy i opinie. Ustalenia autora stanowią poważny wkład do badań nad dziejami regionu kujawsko-pomorskiego w czasie II wojny światowej."
fragment recenzji prof. dr. hab. Zdzisława Biegańskiego