Kuropatrwa był absolwentem Akademii Technologiczno-Rolniczej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy) w Bydgoszczy. Pracował m.in. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Sterowania Napędów w Toruniu.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
W latach 1982-1983 uczestniczył w akcjach plakatowych w Merinoteksie, którego był pracownikiem, po czym został zwolniony z pracy. W 1985 był sygnatariuszem listu w obronie więźniów politycznych oraz przeciwko niewpuszczeniu do Polski ks. Franciszka Blachnickiego i Seweryna Blumsztajna.
W latach 1985-1989 pełnił funkcję redaktora technicznego podziemnego wydawnictwa "Kwadrat" i "Toruńskiego Informatora Solidarności". Był drukarzem (w udostępnionym przez siebie lokalu), projektantem kalendarzy i kartek pocztowych. Wysyłał podziemną prasę, książki za granicę, m.in. do Radia Wolna Europa.
Czytaj również: Sztandary "S" w(y)prowadzić
Po 1989 r. przez wiele lat prowadził witrynę internetową "Kwadrat", będącą kompendium wiedzy na temat "Solidarności" toruńskiej. Jego baza danych służyła do zapraszania dawnych działaczy na różne imprezy i spotkania. Przez lata dokumentował fotograficznie wszystkie wydarzenia. Ponadto był m.in. szefem kabaretu Multum oraz kamerzystą w TVP Toruń.
Wacław Kuropatrwa był wyróżniany odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj e-wydanie »