Zmarł wybitny chemik prof. Andrzej Sadlej

  Zmarł wybitny chemik prof. Andrzej Sadlej

  opr. (km)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zmarł wybitny chemik prof. Andrzej Sadlej

  ©fot. Wojciech Streich

  W wieku 68 lat zmarł prof. Andrzej Sadlej, jeden z najczęściej cytowanych na świecie polskich chemików, wybitny specjalista w dziedzinie chemii kwantowej.
  Zmarł wybitny chemik prof. Andrzej Sadlej

  ©fot. Wojciech Streich

  www.pomorska.pl/torun


  Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun  Profesor Andrzej Sadlej urodził się w 1941 roku w Lublinie (zmarł 24 marca). Początki jego kariery naukowej miały miejsce na wydziałach nauk ścisłych Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego, gdzie studiował chemię, a w roku 1964 uzyskał stopień naukowy doktora.

  W roku 1972 został doktorem habilitowanym w zakresie chemii teoretycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł naukowy profesora nauk chemicznych uzyskał w roku 1983. W swojej działalności naukowej był związany z najlepszymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Między innymi był pracownikiem Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, profesorem wizytującym oraz profesorem i wykładowcą na Uniwersytetach w Arhus (Dania), w Lund (Szwecja), w Sheffield (Wielka Brytania) oraz na Uniwersytecie Florida (USA).

  Od roku 1996 prof. Sadlej związał się z Wydziałem Chemii UMK gdzie był założycielem i kierownikiem Zakładu Chemii Kwantowej. Był członkiem wielu prestiżowych towarzystw naukowych, m.in. American Physical Society, American Chemical Society, European Physical Society oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w którym sprawował liczne funkcje.

  Prof. Andrzej Sadlej był jednym z najwybitniejszych chemików kwantowych naszych czasów. Wyjątkowa pozycja naukowa profesora w świecie chemii jest wynikiem opublikowania ponad 250 prac naukowych, których oddźwięk międzynarodowy tylko w części oddaje liczba ponad 9.000 cytacji.

  Do kanonu współczesnej chemii kwantowej weszły prace opublikowane w latach dziewięćdziesiątych w Journal Physical Chemistry, Collection of Czechoslovak Chemical Communications, Theoretica Chimica Acta, Chemical Physics. Był recenzentem najbardziej prestiżowych czasopism naukowych: Journal of American Chemical Society, Journal of Physical Chemistry, Journal of Chemical Physics, Journal of Physics, Physical Review A, Chemical Physics, Chemical Physics Letters, International Journal of Quantum Chemistry, Theoretica Chimica Acta oraz Molecular Physics. Ważnym elementem pracy naukowej Profesora Sadleja była intensywna współpraca z ośrodkami naukowymi w Grecji, Szwecji, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Holandii, Kanadzie, Francji i Hiszpanii. W roku 2006 profesor Andrzej Sadlej został uhonorowany Złotym Medalem Komenskiego, najwyższym wyróżnieniem naukowym Słowacji.

  Osobowość i ogromna wiedza profesora wywarła wielki wpływ na toruńskie środowisko naukowe. Prof. Andrzej Sadlej był wychowawcą licznego grona młodych chemików, którzy rekrutowali się z grona najlepszych absolwentów i studentów Wydziału Chemii UMK.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018