Przypomnijmy, samorządowcy spotkali się z mieszkańcami tych ulic (w Czersku np. ul. 21 Lutego) i ci w większości są przeciw zmianom.
Tak jak czynią to okoliczne samorządy, można uszanować wolę mieszkańców, zmieniając jedynie znaczenie nazwy. Trzeba poszukać takiej daty w historii upamiętniającej inne wydarzenie. Efekt - mieszkańcy nadal będą mieszkać przy u. 21 Lutego, ale już nie dla upamiętnienia wyzwolenia miasta spod okupacji przez Armię Czerwoną, tylko na przykład jak zaproponował klub „Nasza Gmina” - wybuchu powstania krakowskiego z 21 Lutego 1846 r.
Przeczytaj koniecznie: Ze zmianą nazw ulic rodem z komuny gminom wcale się nie spieszy [LISTA ULIC]
Klub wniósł pod porządek obrad czwartkowej sesji projekt takiej uchwały, ale ostatecznie głosowania nie było. Przeciw zajęciu się tematem na tej sesji byli bowiem radni koalicji rządzącej. - Nie jesteśmy w piekarni, możemy się jeszcze zastanowić - mówił radny Zbigniew Bieliński. - Mamy pewnie wiele zasłużonych osób, które można upamiętnić.
- Mamy czas do 2 września - mówiła burmistrz Jolanta Fierek. - Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy musieli podejmować tę uchwałę na wariackich papierach. Rozmawiamy z historykami na temat uzasadnienia tych uchwał.
Przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Kobierowski: - Przyjmiemy uchwałę na kolejnej sesji, na początku lipca.
Radna Bogumiła Ropińska: - Podjęcie tej uchwały jest konieczne już dziś, by był czas na konsultacje z IPN i wojewodą.