MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany dla wędkarzy. Coraz więcej łowisk dla wędkarzy i jedna opłata roczna w całym kraju

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na łowiskach Wód Polskich można wędkować w całej Polsce za 250 złotych.
Na łowiskach Wód Polskich można wędkować w całej Polsce za 250 złotych. Marek Weckwerth/ Archiwum
W kraju wdrażany jest program „Nasze Łowiska”. Liczba obwodów rybackich udostępnionych przez Wody Polskie do amatorskiego połowu ryb sięga już blisko 100.

W ramach prowadzonej gospodarki, dla poprawy stanu ryb i uatrakcyjnienia łowisk wędkarskich, pracownicy PGW Wody Polskie prowadzą zarybienia.

W 2022 roku do polskich rzek i jezior włączonych do programu „Nasze Łowiska” trafiły miliony sztuk narybku sandacza, jazia, szczupaka, węgorza europejskiego, lina, karasia pospolitego, suma europejskiego, brzany, świnki, pstrąga potokowego i siei. W ramach jednej i jednolitej opłaty można wędkować na wszystkich dostępnych obwodach rybackich zarządzanych przez Wody Polskie.

Ułatwienia dla wędkarzy

- Wędkarze są naturalnym partnerem Wód Polskich i wszystkich podmiotów, które zajmują się akwakulturą, ponieważ nie tylko jako pierwsi dostrzegają zanieczyszczenia wód, ale także widzą działalność kłusowniczą na wodach. Będąc na miejscu, widzą wszelkie nielegalne zrzuty i bardzo często je zgłaszają. Wodom Polskim bardzo zależy na wędkarzach i wszystko, co w tej chwili robimy ma im ułatwić wędkowanie - pisze na stronie PGW Wody Polskie Janusz Wrona, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Usług Wodnych.

Dodał, że program „Nasze Łowiska” pozwala na wędkowanie cały rok na wszystkich wodach, których użytkownikiem są Wody Polskie, jedynie za 250 zł.

Prowadzona od początku 2022 roku przez Wody Polskie reforma rybactwa ma stworzyć nowy system ochrony wód. Ten ma się odbywać poprzez monitoring gospodarki rybackiej, a także uproszczenie wszystkich procedur funkcjonujących w tym zakresie, w tym skrócenie czasu wydawanych pozwoleń oraz ujednolicenie opłat.

To też może Cię zainteresować

Kluczową kwestią jest opracowanie strategii rybackiego zagospodarowania wód i ich ochrony oraz przygotowanie rozwiązań systemowych, zarówno dotyczących zarządzania obwodami rybackimi, jak i właściwego wdrożenia oraz funkcjonowania systemu opłat za użytkowanie obwodów rybackich, jak również za dzierżawę praw rybackiego użytkowania jezior.

Jednym z najważniejszych efektów tej strategii jest właśnie uruchomienie programu „Nasze Łowiska”, w tym zarybienia.

Płacisz 250 zł, korzystasz ze wszystkich łowisk

Zdecydowana większość obwodów rybackich jest zagospodarowana przez ich użytkowników: Polski Związek Wędkarski, gospodarstwa rybackie, stowarzyszenia, osoby fizyczne wyłonione w konkursach ofert przez regionalne zarządy gospodarki wodnej Wód Polskich, a także na podstawie umów przejętych przez Wody Polskie od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Jak dalej wyjaśniają Wody Polskie – dla uproszczenia zasad wędkowania oraz pozyskiwania zezwoleń, a także obniżki opłat i uatrakcyjnienia oferty dla wędkarzy, przygotowano program „Nasze Łowiska”. To projekt jednego zezwolenia na wędkowanie w całej Polsce, którego zasadniczą częścią jest jednolita opłata w wysokości 250 zł na obwodach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie.

Na początku do programu należało 27 obwodów rybackich w 4 regionach wodnych (administrowanych przez RZGW). Po blisko roku funkcjonowania „Naszych Łowisk” Wody Polskie zarządzają 94 obwodami rybackimi oraz 2 łowiskami specjalnymi w 7 regionach wodnych, które udostępniają do amatorskiego połowu ryb. Żaden z użytkowników rybackich nie udostępnia tak wielu obwodów, przy zachowaniu tak niskiej ceny za zezwolenie na amatorski połów ryb – przekonują Wody Polskie.

Wykaz obwodów oraz mapa dostępne są na: https://www.wody.gov.pl/nasze-lowiska

Wsparcie wędkarstwa i ekologicznych postaw

Wody Polskie włączają się też w promocję wędkarstwa, jako aktywnej formy wypoczynku i sposobu poznania środowiska wodnego. Organizacja oraz patronowanie zawodom ma upowszechniać wędkarstwo sportowe, który jest formą czynnego wypoczynku i aktywnego obcowania z przyrodą.

Najmłodsi uczestnicy mają okazję do poznania gatunków ryb, ich biologii i środowiska życia. Dowiadują się jak ważna jest jakość wód dla życia nie tylko ludzi, ale także zwierząt oraz uczą się szacunku do przyrody. Przyswajanie przez dzieci i młodzież wiedzy i odpowiednich postaw wpisuje się w idee edukacji ekologicznej.

W maju 2020 r. pod patronatem Wód Polskich odbyły się m.in. zawody wędkarskie Szczupak Cup Moran Powidz, które są jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Polsce, rozgrywaną na Jeziorze Powidzkim. Jej uczestnicy rywalizują indywidualnie o największego szczupaka.

Wody Polskie wsparły również Zawody Wędkarskie dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Burmistrza Miasta Strzelno we wsi Łąkie. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu pasjonatów, w wieku od kilku do 16-stu lat.

We wrześniu odbyła się 5. edycja Pokoleniowych Zawodów w Wędkarstwie Spławikowym na Wiśle w Toruniu. Konkurs był przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędką, a w imprezie wzięło udział 80 osób.

Bydgoszcz udostępnia 23 obwody

Program „Nasze Łowiska” będzie docelowo wdrożony w całej Polsce. Aktualnie obowiązuje w 7 z 11 regionów wodnych.

Wody Polskie w Bydgoszczy udostępniają do amatorskiego połowu ryb 23 obwody rybackie. W ramach ubiegłorocznych zarybień trafiło do nich ponad 130 tys. sztuk narybku podchowanego węgorza europejskiego, 260 kg lina, 50 kg karasia oraz 1965 kg narybku jesiennego szczupaka. Zarybienia narybkiem jesiennym szczupaka i kroczkiem lina były dzielone proporcjonalnie na wszystkie jeziora znajdujące się w danym obwodzie rybackim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska