Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!
Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, czyli na całodobowy pobyt w ośrodku, ZUS przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów, nie mogły z nich skorzystać. Po otrzymaniu zawiadomienia, należy przekazać swój numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.
- Co ważne, warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Rehabilitacja lecznicza z ZUS. Kiedy wykonać tekst na koronawirusa?
Jak dodaje, taki test jest bezpłatny. Aby go wykonać, należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.
Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji, muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację, powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, że należy poinformować ośrodek rehabilitacyjny o zmianie numeru telefonu.
Rehabilitacja lecznicza z ZUS. Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS?
Rehabilitacja lecznicza z ZUS trwa 24 dni. Do sanatorium mogą wyjechać osoby ubezpieczone, którym grozi całkowita lub częściowa niezdolność do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Jednak podstawowym warunkiem są rokowania co do stanu zdrowia pacjenta. Ma on rokować odzyskanie zdolności do pracy po rehabilitacji.
- Zależy nam na tym, by do sanatoriów trafiały osoby, które po rehabilitacji będą miały duże szanse na powrót do zdrowia, aby nadal mogły wykonywać swoją pracę - wyjaśnia Krystyna Michałek.
Jak dodaje, ZUS zamiast wypłacać renty każdemu schorowanemu próbuje ponownie dać mu szanse na rynku pracy. Jeśli ktoś bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu nawracającej choroby, lepiej dla pracownika i pracodawcy będzie, gdy przejdzie on kompleksową rekonwalescencję, która da mu szansę pracy jeszcze przez długie lata.
ZUS pokrywa koszt rehabilitacji uwzględniający w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i żywienia. Refunduje również koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem - do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.
Nie przegap
